KomentatorAutor mrtswtk
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 103 (+228/-0)
Komentarze 205 (+123/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Pub stylizowany na PRL

No To Cyk w Gdańsku.

Jest coś takiego w okresie PRLu, że patrzy się na niego z rozrzewnieniem. Nawet jeżeli osobiście się tych czasów nie pamięta, nie umniejsza to śmieszności ówczesnych absurdów. U tych natomiast, którzy okresu tego nie doświadczyli, pamiątki owych czasów wzbudzają nostalgię. Nie było kolorowo, a jednak jakoś tak... barwnie.

Zapewne dlatego mamy w Polsce wysyp knajp stylizowanych na czasy PRLu. Znajdziemy je w każdym mieście. Nie to żebym sobie te miejscówki jakoś szczególnie upatrzyła, ale z racji osób mi towarzyszących zdarzało mi się w tych pubach bywać.

Miejsca te często oferują tanią czystą i kiszone ogórki do zagryzania, na ciepło można dostać żurek, jak herbatę to tylko czarną i zazwyczaj w szklance w metalowym koszyczku. Ma to swój urok, oj ma. W takich miejscach mamy "prywatki" a nie imprezy, koniecznie w stylu "u cioci na imieninach".

Z dużym sentymentem wspominam gdański No To Cyk. Bar jest piętrowy, dużo tam ludzi (zwłaszcza studentów), w tle leci "Tańcz głupia tańcz" i inne hity tamtych czasów, których nawet nie pamiętam. To co mnie rozbawiło to gablotka w damskiej ubikacji (w męskiej nie byłam, więc nie wiem czy i tam znajduje się tego typu wyprawka). Za szklaną gablotą mamy relikwie czasów PRLu - charakterystyczny kubek, jakaś szczoteczka do zębów, jednak uśmiech na mojej twarzy wywołał ręcznik w niebieską kratkę. Dlaczego? Identyczny leży w szafie u moich rodziców. Mają go do dziś.

Dlatego polecam gorąco. Jeżeli kiedyś znajdziesz się w okolicy ul. Chlebnickiej 2 w Gdańsku, wstąp na kieliszek wódki wart 4 zł i obejrzyj gablotę relikwii - może znajdziesz tam coś z domu Twoich rodziców. A jak nie, wspomnij chociaż niebieski ręczniczek.

Kawa w metalowym koszyczku. Kawa w metalowym koszyczku. (limaoscarjuliet, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)