MBartczak
Michał Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 2 (+1/-0)
Komentarze 0 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

07/08/13 publiczna

Airbnb - praktyczny poradnik

Rezerwujemy nieruchomość krok po kroku

Najprostszym sposobem aby pokazać jak rezerwować sobie zakwaterowanie na Airbnb będzie przykład. Rozważamy sytuacje gdzie czterech przyjaciół rezerwuje sobie pobyt w Lizbonie na tydzień. Wchodzimy więc na stronę główną airbnb.pl.

 

Wpisujemy po kolei: miejsce gdzie chcemy jechać, datę przyjazdu, datę wyjazdu oraz ilość osób. Podczas wpisywania nazwy Airbnb jest bardzo tolerancyjny na błędy oraz rozumie nazwy miast w wielu językach więc są małe szanse na pomyłkę.

Pierwszym krokiem jaki robimy to wybieramy typ miejsca, do wyboru mamy:

 

 - Cały dom/apartament – w takim przypadku nasza grupa znajomych ma całe miejsca na własność. Zależnie od szczegółowego opisu może to być willa, dom, apartament czy cokolwiek innego.

 - Pokój prywatny – tutaj przyjaciele mają swój pokój/pokoje na swój użytek lecz w danym domu czy apartamencie może mieszkać więcej ludzi w innych pokojach.

 - Pokój współdzielony – jak sama nazwa mówi nasza grupa mieszkałaby w jednym pokoju razem z innymi ludźmi.

Wybrana została opcja ‘Cały dom/apartament’. Każdy w zależności od swoich potrzeb i zasobności portfela wybierze dla siebie najlepszą opcje. Rzecz jasna wynajmowanie przestrzeni na własność będzie najdroższą opcją dającą równocześnie najwięcej prywatności a ‘Pokój współdzielony” najtańszą, z mniejszą dozą prywatności lecz z większa szansą na przygodę, poznanie nowych ludzi.

 

Kolejną sprawą do ustalenia jest ceną jaką skłonni jesteśmy zapłacić za jedną noc w danym miejscu. Airbnb wyposażył swój interfejs w wygodny suwak gdzie można ustalić zarówno cene minimalną jak i maksymalną. Warto pamiętać o tym, że do ceny końcowej czasem (choć rzadko) dochodzi opłata na sprzątanie końcowe.

Nasza grupa uznała, że może dziennie za nocleg zapłacić ok. 400 zł więc ustalili suwak na 347 do 457 zł aby mieć większy wybór. W tym momencie wyników jest 197 co jest zbyt dużo aby wszystkie je przejrzeć. Muszą doprecyzować swoje wymagania wobec miejsca, pomoże im w tym zakładka udogodnienia.

Po kliknięciu ‘Pokaż więcej…’ wyświetla nam się lista predefiniowanych „udogodnień”, oczywiście ograniczoną jest ona do tych najbardziej popularnych. Te mniej popularne albo zawarte są w opisie albo trzeba spytać się gospodarza. Wymagania naszych przyjaciół nie są wygórowane, potrzebują tylko bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Zawęziło to nasze wyszukiwanie o 60 wyników lecz jest ich 137 więc wciąż za dużo. Kolejnym krokiem jest doprecyzowanie regionu/dzielnicy naszego miejsca. Aby to zrobić albo zaznaczamy dzielnice – opcja dla osób, które znają już miasto lub wyczytali wcześniej w przewodniku.

Drugą opcje jest przesuwanie i przybliżanie mapy. Wiadomo, że w tym przypadku również warto mniej więcej znać miasto ale przynajmniej będziemy widzieli jak daleko jest nasze miejsce od centrum. Wybieramy opcje „Ponów szukanie na mapie” – wtedy podczas gdy będziemy ruszali mapą to wyniki będą się pojawiały tylko na wyświetlanym obszarze. Nasza grupa znajomych zorientowała się wcześniej w topografii miasta i chcą mieszkać w pobliżu dzielnicy Bairro Alto, która słynie z życia nocnego. Na najechaniu na tą okolice pojawia się 18 ofert co jest dobrą ilością aby zacząć dokładniejsze przeglądanie.

Pierwszą rzeczą jaką kierujemy się przy wyborze konkretnej oferty to opinie. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na zakwaterowania, które posiadają już jakiekolwiek opinie. Jest to dowód na te, że gospodarz ma już doświadczenie z wynajmowaniem przestrzeni na Airbnb co jest niezwykle ważne. Z treści komentarza dowiemy się czy opis jest zgodny z prawdą oraz dodatkowe informacje praktyczne od osób, które w danym miejscu już mieszkały. Czasem jeśli nie ma żadnej pasującej nam oferty z komentarzami lepiej zwiększyć widełki cenowe czy zwiększyć obszar na mapie zamiast ryzykować.

Ilość recenzji dotyczących danego lokalu pojawia się w żółtym dymku, obok natomiast czasem pojawia się liczba w szarym dymku. Oznacza ona ilość komentarzy tego samego gospodarza lecz dotyczących innych mieszkań.

 

Klikamy ofertę z największą liczbą komentarzy (w tym przypadku: https://www.airbnb.pl/rooms/35...). Pierwsze co robimy to zjeżdżamy na dół do sekcji komentarzy i czytamy je. Najczęściej są one napisane w różnych językach więc będziemy musieli wesprzeć się jakimś tłumaczem online lub wykorzystać wbudowaną w większość przeglądarek internetowych funkcje tłumaczenia (najeżdżamy nad tekst, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Przetłumacz na język polski”).

Pozytywne opinie potwierdzają, że opis zgadza się z prawdą więc najwyższa pora go przeczytać. Dowiadujemy się tam o rozłożeniu pokoi, wyposażeniu, w jakiej odległości od mieszkania co się znajduje, wskazówki komunikacyjne oraz jakie ciekawe miejsca są w pobliżu.

Kolejna zakładka opisu to udogodnienia. Wyczytujemy, że w apartamencie znajduje się wszystko co potrzebne czyli kuchnia, pralka, suszarka, Internet bezprzewodowy, którego oczekiwaliśmy.

Trzecia zakładka to Regulamin Domu gdzie są opisane zasady jakie obowiązują w tym mieszkaniu. Bardzo często pobierany jest depozyt na wypadek ewentualnych szkód jakie poczynimy. W przypadku gdy będziemy łamać zasady, jakie nam narzucono również można utracić część owego depozytu (dla przykładu gdy będziemy palić papierosy w mieszkaniu mimo zakazu).

 

Na górze od opisu znajduje się galeria zdjęć, którą oczywiście warto przejrzeć. W drugiej zakładce jest mapa, która pokazuje nam w przybliżeniu gdzie znajduje się apartament. W kolejnej jest widok z ulicy czyli Google Street View . W ostatniej zakładce znajduje się kalendarz, który pokazuje, które terminy są walne a które zajęte oraz podstawową cene za noc (często cena zmienia się zależnie od ilości osób, które będą zamieszkiwały w danym miejscu)

 Po prawej stronie od opisu znajduje się tabelka z podsumowaniem najważniejszych informacji dotyczących mieszkania.

 

Nasza grupa przyjaciół po zapoznaniu się z wszystkimi informacjami jakie zostały im przedstawione uznała, że jest to dobry wybór więc czas na skontaktowanie się z gospodarzem. Po prawej stronie oferty znajduje się o nim parę bardzo ważnych informacji:

 - wskaźnik aktywności – pokazuję on w procentach na ile wysłanych zapytań dany właściciel odpowiedział. W naszym przypadku jest 100% czyli potencjalni goście zawsze dostawali odpowiedz.

 - czas odpowiedzi – czas w ciągu jakiego uzyskiwana jest odpowiedz na zapytanie. Airbnb posiada aplikacje mobilną więc często odpowiedz uzyskamy nawet w ciagu paru minut. Nasz gospodarz odpowiadał zawsze w ciągu jednego dnia co jest bardzo przyzwoitym czasem.

 - kalendarz zaktualizowany – mówi nam jak często właściciel mieszkania aktualizuje kalendarz z dostępnymi terminami wynajmu. Jest to bardzo ważne, nikt przecież nie chce być wprowadzamy w błąd i tracić czas na czekanie na odpowiedz mimo, że dany termin jest już zarezerwowany. W naszym przypadku pokazuje się wartość „dziś” czyli lepiej się nie da.

Statystyki naszego gospodarza są bardzo dobre więc klikamy „Wyślij wiadomość”. Jest to zapytanie o dostępność mieszkania gdzie przy okazji możemy się dopytać o szczegóły miejsca lub o cokolwiek chcemy. Zaznaczamy również czy gospodarz może się z nami komunikować telefonicznie. Na koniec klikamy w przycisk „Wyślij wiadomość” i nie pozostaje nam nic innego niż czekać na odpowiedź.

Gdy otrzymamy pozytywną odpowiedz – rezerwujemy. Powiadomienie o nowej wiadomości możemy dostać na maila, na telefon sms’em bądź przez aplikacje mobilną. Ustalamy to w naszym profilu.