KomentatorAutor Mateusz
Mateusz
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+47/-0)
Komentarze 106 (+60/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

23/09/14 publiczna

Geoportal

Czym to się je?

XX wiek był przełomowy. Wynalazki powstawały jeden za drugim, a pod koniec wieku komputery stały się wyposażeniem większości domów w lepiej rozwiniętej części świata. XXI wiek zaskoczył chyba wszystkich, świadczą o tym choćby słowa wypowiedziane przez Billa Gatesa na prezentacji dyskietki, kiedy to stwierdził, że taka pojemność zaspokoi najbardziej zaawansowanych użytkowników. Dziś przeciętny telefon komórkowy jest bardziej zaawansowany od najlepszych komputerów sprzed 10 lat. W 2011 roku firma IDC Digital Universe podała do wiadomości, że ilość wytworzonych danych to już 1,8 zetabajta. W 2013 roku naliczono już 4,4 zetabajta danych (przeczytaj tutaj)! To oznacza, że w ciągu dwóch lat wytworzyliśmy ponad tyle danych, co od początku istnienia świata. Do 2020 roku liczba ma wzrosnąć 50 razy.

Sporo danych jest tak dużo, powstaje problem w sposobie ich prezentowania. Nie mamy już czasu na analizowanie wszystkiego osobno. To już nie kwestia wygody, ale możliwości. Nikt nie chodzi już na przystanek autobusowy i nie spisuje na kartkę rozkładu, mało kto wchodzi na stronę przewoźnika i sprawdza godzinę odjazdu linii. Aplikacje tworzone kilka lat temu, gdzie użytkownik wpisuje przystanek początkowy i końcowy stają się przestarzałe, bo teraz wystarczy powiedzieć do telefonu gdzie chcemy dojechać, a on wyszuka trasę i powie nie tylko który numer autobusu pasuje nam najlepiej, lecz także jak mamy dojść na przystanek i gdzie się przesiąść.

Wyszukiwanie tras dojazdu ułatwiają aplikacje, np. jakdojade.pl - dostępne na zarówno na PC jak i na urządzenia mobilne Wyszukiwanie tras dojazdu ułatwiają aplikacje, np. jakdojade.pl - dostępne na zarówno na PC jak i na urządzenia mobilne (http://krakow.jakdojade.pl/)

Naprzeciw potrzebom przekazywania wielu informacji wychodzi model map interaktywnych, czyli geoportal. Na podkładzie mapowym (zwykle do wyboru mamy zwykłe mapy, opracowania kartograficzne, zdjęcia satelitarne czy lotnicze) prezentowane są zmienne treści (warstwy), wybierane przez użytkownika. Oczywiście nic nie służy już tylko prezentowaniu danych. Geoportale służą zatem do prezentacji planów zagospodarowania, do szybszego wyszukiwania miejsc czy analiz pod kątem opłacalności inwestycji. Zobaczmy kilka przykładów.

Geoportal.gov.pl to główny geoportal kraju, zapewniający wszystkim obywatelom kraju dostęp do danych przestrzennych. Rząd miał obowiązek stworzyć takie narzędzie w ramach dyrektyw unijnych (m.in. INSPIRE). Portal nie jest doskonały i użytkownicy wciąż wytykają mu błędy, ale działa i wciąż jest udoskonalany.

Strona startowa rządowego geoportalu Strona startowa rządowego geoportalu (http://geoportal.gov.pl/)

Geoportal Krakowa jest jednym z lepiej skonstruowanych, a jego plusem jest przyjazny interfejs i wielofunkcyjność. Oprócz interfejsu użytkownika zaawansowanego, gdzie znajdziemy warstwy o wielu funkcjonalnościach, serwis zapewnia również możliwość podglądu skalibrowanych map historycznych do XVIII w., co jest wyjątkiem na skalę krajową!

Geoportal Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa z warstwami użytkowymi i historycznymi Geoportal Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa z warstwami użytkowymi i historycznymi (http://msip.um.krakow.pl/ms...)

Kampus Akademii Górniczo-Hutniczej zajmuje olbrzymią powierzchnię. Codziennie na 86 ha, wśród ponad 130 budynków porusza się tam 38 tysięcy studentów i 5 tysięcy pracowników. Geoportal kampusu AGH jest przystosowany nie tylko do potrzeb studentów, pracowników naukowych i fizycznych, lecz także wszystkich gości przyjeżdżających w sprawach biznesowych czy na konferencje. Jego zadaniem jest zastąpienie przestarzałych map oraz podniesienie prestiżu uczelni.

Geoportal kampusu AGH Geoportal kampusu AGH (http://www.sip.agh.edu.pl/)

Ostatnim prezentowanym modelem jest geoportal Tatr, wyróżniony nagrodą The SDI Best Practice Award 2009, w kategorii Sieci użytkowników. Jak wszystkie powyższe posiada wybieralne warstwy i podkłady mapowe. Służy ochronie fauny i flory, a potencjalnie może wpływać na bezpieczeństwo turystów.

Geoportal Tatr Geoportal Tatr (http://www.geoportaltatry.p...)

Jeżeli chcesz być na bieżąco z ciekawostkami na temat geoportali i ogólnie pojętej geoinformatyki, zapraszam na stronę internetową i profil facebook Naukowej Sieci Studentów Geoinformatyki.

Ostatnio komentowane notatki autora:
07/05/2014 Mateusz

Geodeta

Co on właściwie robi?
4 komentarze, ostatni z 29/12/2018 od Geodeta_Swidwin
07/11/2014 Mateusz

Bielsko-Biała śladami ewangelików

2 komentarze, ostatni z 08/11/2014 od Mateusz
20/10/2014 Mateusz

Świątynia Wang w Karpaczu

2 komentarze, ostatni z 21/10/2014 od Mateusz