KomentatorAutorWydawca Marzena
subskrybuj autora
(subskrybuje: 7 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 278 (+290/-0)
Komentarze 141 (+53/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

14/05/14 publiczna

Jan III Sobieski, Maria Kazimiera

i wpływ ich związku na architekturę Zespołu Wilanowskiego

Dziś kilka słów o związku, który połączył Jana III Sobieskiego i Marię Kazimierę. 

Małżeństwo Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery było podobno małżeństwem z miłości, co w ówczesnych czasach było naprawdę rzadkością. Chociaż, jeżeli wczytamy się w jej biografię to można mieć wątpliwości czy była to prawdziwa miłość...

(http://upload.wikimedia.org...)

Urodziła się ona we Francji i dlatego też próbowała przenieść jej cząstkę do Polski. Widać to np. w formach przestrzennych Zespołu Wilanowskiego. Możemy dostrzec charakterystyczne dla francuskich ogrodów takie zabiegi jak stopniowanie dziedzińców, czy strefowanie parku.

(Joanna Cudziło)

Nowy styl życia panujący we Francji miał zapanować również w Polsce u Jana III Sobieskiego. Rozmach kompozycji i dążenie do pokazania nieograniczonych przestrzeni przy pomocy osi, którą uwidacznia droga oraz kanał, jest również elementem francuskim. Jak widać sarmacki gust, zamiłowanie do sztuki islamu, nie uwidoczniły się tak jak zachodnia moda, a szczególnie francuskie formy. Owszem, sarmatyzm to mieszanie kultury wschodu i zachodu, ale ciężko jest zauważyć wschodnie formy w tym pałacu. Podporządkował się on zupełnie nowemu stylowi i nowym zasadom. Zespół w Wilanowie charakteryzują dwa dziedzińce- jeden jest reprezentacyjny, a drugi to po prostu przeddziedzniec, poprzedzony kamienną bramą. Układ jest symetryczny, podporządkowany osi, którą wieńczy pałac, a właściwie sala reprezentacyjna. 

 

Ostatnio komentowane notatki autora:
17/01/2014 Marzena

Gdańsk nocą

we mgle
2 komentarze, ostatni z 04/02/2016 od roxa