Autor KM
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+90/-0)
Komentarze 1 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

12/11/10 publiczna

Tiahuanaco

Kamienie z kosmosu.

Tiahuanaco jest największym kompleksem archeologicznym w Boliwii i w zasadzie w tej części Ameryki Południowej. Znajduje się w pobliżu Jeziora Titicaca, mija się je jadąc z Puno w Peru, wzdłuż jeziora, w stronę La Paz. Samo Tiahuanaco leży pośrodku boliwijskiego altiplano - idealnie płaskiej wyżyny, co czyni widok ruin bardzo niezwykłym. Najłatwiej wybrać się tam z La Paz, skąd co pół godziny kursują busy z turystami.

Nikt tak naprawdę nie wie skąd się wzięło Tiahuanaco, czym było i dlaczego upadło. Z tej niewiedzy biorą się ciekawe teorie, m.in. ta o pokrewieństwie budowniczych miasta z mieszkańcami Wyspy Wielkanocnej (posągi znalezione w Tiahuanaco są bardzo podobne do tych z Wyspy Wielkanocnej) czy o zbudowaniu go przez kosmitów (ustawienie kamiennych bloków w kompleksie ruin oraz wywiercenie w nich otworów w taki sposób, że nawet przy obecnej technologii nie było by możliwe odtworzenie miasta). Tiahuanaco to zespół dwóch, oddzielonych drogą, kompleksów ruin. Jeżeli ma się odrobinę czasu, można przejść się również do miasteczka leżącego w pobliżu ruin, gdzie renowacją miejscowego kościoła zajmują się polscy archeolodzy. Niedaleko leży cmentarz, który również warto obejrzeć, aby poznać specyficzne podejście Indian do śmierci. 

Zwiedzając Tiahuanaco trzeba zaopatrzyć się w zapas wody, czapkę na głowę chroniącą przed słońcem i ewentualnie mate de coca, która łagodzi objawy choroby wysokościowej. Tiahuanaco jest położone na wysokości 3800 m n.p.m., więc zwiedzanie ruin dla Europejczyka może być dość męczące.

Koszty: wejście na teren ruin - 80 bolivianos (bilet zawiera wejściówki do dwóch kompleksów ruin i dwóch muzeów), bilet w dwie strony z La Paz - 25 bolivianos. 2,5 bolivianos to ok. 1 zł.

Notatki o podobnych miejscach: