Autor KM
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+90/-0)
Komentarze 1 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

San Javier, Concepción

Dawne misje jezuickie w Boliwii.

Redukcje jezuickie były misjami zakładanymi przez Jezuitów na terenie dzisiejszego Paragwaju, Boliwii, Argentyny i Brazylii w XVII wieku. Misje były tak naprawdę samowystarczalnymi minipaństewkami. Jezuici nawracali Indian, uczyli ich czytać i pisać, uczyli także rzemiosła, uprawy roli czy nawet gry na instrumentach. Diametralnie poprawili poziom życia południowoamerykańskich Indian, którym w misjach żyło się dostatniej i wygodniej. W redukcjach panowała demokracja, brak własności prywatnej, niewolnictwa i pracy przemysłowej. Dlatego zostały one brutalnie zniszczone przez Hiszpanów i Portugalczyków po wypędzeniu zakonu Jezuitów z tych krajów. 

Boliwijskie San Javier i Concepción są dzisiaj sennymi miasteczkami, gdzie ciągle zachowały się oryginalne misyjne kościoły. W San Javier rezyduje nawet polski ksiądz. Trzeba go koniecznie odwiedzić będąc w tych okolicach, bo księża misjonarze są przeważnie bardzo wyluzowani, mają cięte poczucie humoru i mogą opowiedzieć wiele lokalnych ciekawostek. 

Kościoły w San Javier i Concepción zachwycają swoją prostotą i wykonaniem. W Concepción dalej kultywuje się tradycję gry na skrzypcach. Jezuici odkryli, że Indianie mają wrodzone zdolności do gry na tym instrumencie. Dzisiaj też można posłuchać jak dzieci z Concepción pięknie grają muzykę barokową.

Do misji dotrzeć można z Santa Cruz. Codziennie kursuje tam kilka autobusów. Można również zabrać się jedną z taksówek lub małych busików. Najlepiej również zaplanować sobie odpowiednio czas, ponieważ czas od 12.00 do 15.00 jest czasem sjesty i po ulicach "chodzą tylko psy i gringo". Wszystko jest wtedy pozamykane, łącznie ze sklepami i barami.

  • kościół w San Javier kościół w San Javier (KM)
  • kościół w San Javier kościół w San Javier (KM)
  • kościół w San Javier kościół w San Javier (KM)
  • kościół w San Javier kościół w San Javier (KM)
  • ślad polskiej obecności ślad polskiej obecności (KM)
  • San Javier San Javier (KM)
  • Concepción Concepción (KM)
  • Concepción Concepción (KM)