Autor KM
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+90/-0)
Komentarze 1 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Cuzco

W stolicy Inków.

Cuzco było niegdyś stolicą wielkiego imperium - Tahuantinsuyu - Imperium Czterech Części, czy też po prostu Imperium Inków. To potężne państwo składało się z Antisuyu (na wschód od Cuzco), Cuntinsuyu (na zachód), Chinchansuyu (północ) i Collasuyu (południe), a obejmowało tereny dziesiejszego Peru, Ekwadoru, Boliwii, Chile i Argentyny. Cuzco było centrum tego świata. Było stolicą Słońca, złotym miastem. 

Magię tego miejsca, tajemnicę i niezwykłość świata Inków można poczuć w Qorikanchy (1)- Świątyni Słońca, głównym punkcie kultu Inti - Słońca. Za czasów Inków ściany i podłoga Qorikanchy pokryte były płytkami złota. Hiszpanie zagrabili je, częściowo burząc starą świątynię i na jej fundamentach budując Katedrę św. Dominika. Liczne trzęsienia ziemi wielokrotnie niszczyły kolonialną budowlę, pozostawiając inkaskie mury w stanie nienaruszonym. Cóż, Inkowie znali się lepiej od Hiszpanów na budownictwie w rejonach, gdzie trzęsienia ziemi są codziennością. Dzisiaj Qorikancha to budowla po części składająca się z prekolumbijskich fundamentów, po części z kolonialnej dobudówki. We wnętrzu można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Tahuantinsuyu.

W obrębie pieszego spaceru od głównego placu - Plaza de Armas (2) - położona jest stara inkaska forteca - Sacsayhuaman (3). Według niektórych teorii, Cuzco zostało zbudowanie na planie pumy, gdzie Sacsayhuaman było jej pazurami. Jest to kamienna konstrukcja, zbudowana z olbrzymich bloków kamiennych, ułożonych na sobie bez użycia zaprawy murarskiej tak dokładnie, że w szczeliny nie można wsadzić nawet źdźbła trawy. Większość kamieni została oczywiście rozgrabiona przez Hiszpanów i użyta to budowy innych budowli, jednak mimo wszystko widok kompleksu jest niesamowity. Żeby dostać się do Sacsayhuaman trzeba kupić boleto turistico - karnet uprawniający do wejścia na prawie wszystkie zabytki w okolicach Cuzco. Kosztuje 80 soli (ok. 80 złotych). Jednak można spróbować ominąć rygor okazania tego karnetu, mówiąc strażnikom, że idzie się jedynie zobaczyć figurę Chrystusa (typu Świebodzin) (4), znajdującą się kilkanaście metrów od Sacsayhuaman, po drugiej stronie ścieżki.

Będąc w Cuzco musicie konieczne skosztować Cusqueñi - tutejszego świetnego piwa. Występuje w wersji jasnej i ciemnej (malta). Wielu turystów kupuje tutaj również srebrną biżuterię, która moim zdaniem nie jest jednak aż tak zachwycająca.

Oczywiście wszyscy turyści udają się do Cuzco w głównym celu - wyjazdu do Machu Picchu. Żeby zorganizować sobie taki wyjazd wystarczy pokręcić się chwilę po Plaza de Armas i dać złowić naganiaczowi z jednej z agencji turystycznych, których jest pełno w centrum. Przeważnie taka 2-dniowa wycieczka kosztuje ok. 100 dolarów (w cenie transport, zakwaterowanie, ograniczone wyżywienie). 

W Cuzco można odnaleźć klimat i tajemnicę inkaskiego imperium. Jednak trzeba troszkę się postarać, ponieważ oblegane przez hordy turystów, Cuzco jest dziś raczej peruwiańską stolicą turystyki masowej, niż budzącą respekt starą metropolią.

  • Plaza de Armas Plaza de Armas (KM)
  • Sacsayhuaman Sacsayhuaman (KM)
  • widok na Plaza de Armas z drogi do Sacsayhuaman widok na Plaza de Armas z drogi do Sacsayhuaman (KM)
  • Sacsayhuaman Sacsayhuaman (KM)
  • Sacsayhuaman - nie wejdzie nawet źdźbło trawy Sacsayhuaman - nie wejdzie nawet źdźbło trawy (KM)
  • Sacsayhuaman Sacsayhuaman (KM)
  • Qorikancha - część budowli zbudowana przez Hiszpanów i inkaskie mury Qorikancha - część budowli zbudowana przez Hiszpanów i inkaskie mury (KM)
  • Qorikancha - część kolonialna Qorikancha - część kolonialna (KM)
  • Qorikancha - tylko stojąc w odpowiednim miejscu można zobaczyć taką perspektywę Qorikancha - tylko stojąc w odpowiednim miejscu można zobaczyć taką perspektywę (KM)
  • Qorikancha - inkaska część budowli Qorikancha - inkaska część budowli (KM)
  • Tahuantinsuyu - obraz przedstawiający cztery części imperium z Cuzco w centrum - Qorikancza Tahuantinsuyu - obraz przedstawiający cztery części imperium z Cuzco w centrum - Qorikancza (KM)
Notatki o podobnych miejscach: