subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 3 (+11/-0)
Komentarze 0 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Isle of Wight

Wyspa spokojnej starości

Czy słyszałeś kiedyś o wysepce Wight? Niepozorny na mapie punkcik urośnie w Twoich oczach, jeśli zdecydujesz się wsiąść na prom u południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Po krótkiej przeprawie znajdziesz się pod przemożnym urokiem soczyście zielonych traw, drewnianych ogrodzeń i wijących wstęgami szos. Obejrzysz malownicze zakątki, w przeciągu godziny przemierzysz wysepkę autobusem wzdłuż i wszerz. Być może przejdzie Ci przez głowę myśl, by wrócić wiele lat później i właśnie tutaj spędzić lata starości. Przyroda w najpiękniejszym wydaniu i unoszący się w powietrzu spokój sprawiają, że taką decyzję podejmuje co roku wielu Anglików. Co jeszcze czyni wyspę Wight wyjątkową? Dlaczego warto ją odwiedzić?

Wspomniane wyżej krajobrazy przesądzają o uroku tego miejsca. Wyspa ma jednak do zaoferowania po wielekroć więcej, a ciekawe turystycznie punkty rozsiane są na różnych jej krańcach. Ze wszystkich miejsc, które odwiedziłam, najbardziej zachwyciła mnie położona na zachodzie zatoka Alum Bay z przylądkiem Needles. Widok skał kredowych zapiera dech w piersiach, a znajdująca się nieopodal latarnia morska wywołuje pewną nostalgię. Któż z nas nie czytał „Latarnika” Henryka Sienkiewicza… Główną atrakcją miejscowego parku rozrywki (The Needles Park) jest wyciąg krzesełkowy. Odważniejsi spośród turystów mogą podziwiać spektakularne widoki wielokolorowych klifów piaskowych zestawionych z turkusowych morzem z nieco większej wysokości.

Magnesem przyciągającym rodziny z małymi dziećmi jest fakt, iż na wyspie odnaleziono liczne skamieniałości dinozaurów. W miejscowości Sandown znajduje się Muzeum Dinozaurów, w którym można obejrzeć szczątki dinozaura (http://www.dinosaurisle.com/). W odkrywanie tajemnic zwierzęcego świata wpisuje się wizyta w pobliskim ZOO, z kolei w mieście Ventnor znajduje się ogród botaniczny.
Dla kontrastu z fauną i florą warto przywołać architektoniczne ciekawostki wyspy, bo takich nie brakuje. Zamek Carisbrooke słynie z faktu, że ukrywał się tu Karol I, stąd zabrany do Londynu, gdzie ścięto mu głowę. Potężny Osborne House był natomiast ulubioną rezydencją królowej Wiktorii i Księcia Alberta. Wizyta w ich posiadłości pozwala rzucić okiem na tajniki prywatnego życia rodziny królewskiej (http://www.english-heritage.or...).

Od 1968 roku wyspa Wight jest gospodarzem ważnej dla muzycznego świata imprezy –festiwali rockowych z występami największych gwiazd sceny rockowej. W czerwcu 2011 roku odbędzie się trzynasta już edycja festiwalu (http://www.isleofwightfestival...). Cisza i spokój na Wyspie spokojnej starości zostaną wyparte przez dźwięki gitar, perkusji i śpiew wydobywający się z tysięcy gardeł. Po paru dniach wszystko wróci jednak do normy. Ja w najbliższych latach powrócę na wyspę, by znowu cieszyć oczy i uszy jej atmosferą i krajobrazami. Nie są przecież wyłącznym przywilejem starości… zieleń, cisza i zaduma po horyzont.


  • Isle of Wight - The Needles Isle of Wight - The Needles (joyanna)
  • Isle of Wight Isle of Wight (joyanna)
  • Isle of Wight - skały kredowe Isle of Wight - skały kredowe (joyanna)
  • Isle of Wight Isle of Wight (joyanna)
Ostatnio komentowane notatki autora: