AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

30/10/15 publiczna

Siedziba NOSPR

Mistrzostwo architektów dla mistrzów muzyki

Gdy przyjeźdżam do Katowic, zwykle mieszkam w tym samym hotelu w centrum. Często zdarza się, że dostaję pokój z widokiem na budynek będący przedmiotem słusznej dumy mieszkańców Katowic. Jest piękny! Równie często, jak na niego patrzę, czy to z hotelowego pokoju czy stojąc w pobliżu lub w środku, obiecuje sobie, że o nim napiszę tutaj. No i robię fotki dla zilustorowania dzieła. Niestety, efekt jest mizerny. Bo budynek wygląda tak:

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Również tak:

Siedzina NOSPR w Katowicach Siedzina NOSPR w Katowicach

Wnętrze siedziby NOSPR Wnętrze siedziby NOSPR

Czyli pięknie. A moje fotki wyglądają tak:

Siedziba NOSPR w Katowicach Siedziba NOSPR w Katowicach (IDB)

W najlepszym wypadku tak:

Siedziba NOSPR w Katowicach Siedziba NOSPR w Katowicach (IDB)

I jeszcze tak:

Hol główny siedziby NOSPR w Katowicach Hol główny siedziby NOSPR w Katowicach (IDB)

 

Jest różnica, prawda? Poddałam się więc i ściągnęłam fotki ze strony NOSPR, czyli siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. To jest nowy budynek, postawiony na działce po kopalni, a ma symbolizować odwrócenie miasta - przemysłowego -w stronę kultury. Wokół jest świetnie zaprojektowana przestrzeń społeczna z amfiteatrem, fotannami, ławkami, parkiem miejskim (450 drzew!), zabawkami muzycznymi. Prowadzą do tego miejsca ulice, ale też ścieżki rowerowe.

W sąsiedztwie znajduje Spodek i pomnik Powstańców Śląskich - co pewnie zna każdy, kto choć raz odwiedził Katowice -  oraz całkiem nowe międzynarodowe centrum kongresowe.

Sercem NOSPR jest sala koncertowa na 1800 słuchaczy o najlepszej akustyce na świecie, w jej powstanie był zaangażowany Kristian Zimerman oraz Tauron jako sponsor projektu. Z zewnątrz antracytowa, betonowa bryła z odciśniętym szalunkiem drewna przywodzi na myśl plac drzewny dawnej kopalni oraz wydobywany tu węgiel. Wewnątrz jest niczym instrument. Przewrotna gra miękkich kształtów sufitu, ścian i balkonów z twardością betonu i brzozowej sklejki podporządkowana jest dwóm najważniejszym aspektom: akustyce i atmosferze miejsca. Jeszcze jedno moje ułomne zdjęcie:

Hol główny NOSPR Hol główny NOSPR (IDB)

Siedzibę budowano sześć lat, oddano do użytky w ub. roku. Od tego czasu ilekroć jestem w sprawach zawodowych w Katowicach, zawsze ktoś mnie pyta: a byłaś....

Autorem projektu budynku jest Konior Studio z Katowic, a koncepcję akustyczną sali opracowała firma Nagata Acoustics. Widać, że Konior sporo czerpał ze słynnego katowickiego osiedla Nikiszowiec, o którym tu też pisałam.

Historia samej Orkiestry to .... osobna historia. Powstała w Warszawie jeszcze przed II wojną światową, ale po wojnie została reaktywowana właśnie w Katowicach. Wiadomo Warszawa leżała w gruzach. Orkiestra stała się ambasadorem polskiej kultury, polskiej muzyki. Najlepszym! Teraz ma rownież godną siedzibę.