AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Grunt to poczucie humoru.

Handel butami w Nysie

W polskich miasteczkach jest różnie, i pięknie, i biednie, i brzydko, i triumfalistycznie, i tradycyjnie, i nowocześnie. Jeżdżąc po kraju trafiam i na perełki, takie jak na przykład opisywany niedawno Bytom Odrzański, i na wielkie nieporozumienia, jak Lwówek Śląski, gdzie kacyk partyjny minionego ustroju kazał wyburzyć wszystkie zabytkowe kamienice w rynku i zastawić je pudełkami bloków z wielkiej płyty. Ale wszędzie, no, wszędzie widzę naprawdę cudowne, odświeżające poczucie humoru, w nazwach, szyldach, małej architekturze, akcjach, w różnych działaniach. To jest nasz sposób, aby się nie dać.

Nysa nie jest szczególnie pięknym miasteczkiem, trochę zabytków się zachowało, ale rynek uzupełniono okropnych - prawie gotyckim - dopiero co wybudowanym ratuszem. Z pracą i przemysłem krucho, ale miasto i obywatele walczą o lepsze jutro za pomocą strefy ekonomicznej i sporym wysiłkiem w utrzymanie i rozbudowę szkół na wyższym niż średni poziomie.

Tutaj dwa landszafciki jak wygląda rynek, czyli centrum miasta.

Rynek w Nysie Rynek w Nysie (IDB)

Wydać w centrum ten nieszczęsny ratusz, będący skrzyzowaniem gotyckiej katedry ze słupem ogłoszeniowym.

Rynek w Nysie Rynek w Nysie (IDB)

A w odległości mniej więcej 500 metrów od tego powyższego miejsca zaczyna się ulica Krzywoustego, przy której na długości może 50, może 100 metrów jeden przy drugim mieszczą się sklepy obuwnicze. Mówi się, że knajpy dobrze jak sa obok siebie, bo wtedy ludzie przychodzą w takie zagłębie restauracyjne i każdy jest pewny, że coś dla siebie znajdzie. W Nysie do takiego wniosku doszli sprzedawcy butów. I wystawiają się obok siebie, traktując się jak konkurencję dopiero, jak klient pojawi się na ulicy, ale żeby go na tę ulicę ściągnąć działają solidarnie. No, piękne.

A teraz najlepszy smaczek. Popatrzcie na te szyldy, tylko dwa przykłady, ale wystarczy. No, miodzio.

ulica Krzywoustego w Nysie ulica Krzywoustego w Nysie (IDB)

Ulica Krzywoustego w Nysie Ulica Krzywoustego w Nysie (IDB)