AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Dwór w Kąśnej Dolnej

Polski dom Ignacego Jana Paderewskiego

Pięknie położony na łagodnym zboczu dwór w Kąśnej Dolnej na Pogórzu Ciężkowickim poniżej Tarnowa jest jedynym zachowanym domem Ignacego Jana Paderewskiego. Mieszkał w nim zaledwie 6 lat na przełomie XIX i XX wieku, realizując marzenie posiadania w Polsce letniej rezydencji, w której miał zamieszkać z drugą żoną Heleną. Mistrz był co prawda ciągle w podróży, koncertując na wszystkich kontynentach, ale wracał do Kąśnej z upodobaniem, dom urządził jak tradycyjny dwór szlachecki, wiele pieniędzy zainwestował w unowocześnienie całego, liczącego 11 hektarów, majątku. We wsi i w sąsiednich Ciężkowicach przetrwała pamięć jego intensywnej, choć krótkiej aktywności w okolicy.Ostatecznie jednak nie podołał kosztom utrzymania majątku i sprzedał go. Gdy zaangażował się politycznie na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę - w 1919 roku był premierem i ministrem spraw zagranicznych - już do Kąśnej nie wrócił.

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (IDB)

 

Po wojnie, oczywiście, dwór został przejęty przez państwo, które wykorzystywało go do różnych administracyjnych funkcji. Nie dbano o nie specjalnie, ani nie wspominano Paderewskiego.

W Kąśnej przywrócono pamięć Paderewskiego i odrestaurowano dwór i jego wnętrza dokładnie na wzór z czasów jego zamieszkania dzięki Tarnowskiemu Towarzystwu Muzycznemu, czyli społeczności pasjonatów, muzyków i wielbicieli muzyki, którzy w latach 80 i 90 doprowadzili do wpisania budynku do rejestru zabytków, potem stworzyli fundację zdobywającą środki na odnowienie i prowadzenie Centrum Paderewskiego - jak formalnie nazywa się to miejsce, a także organizację koncertów i innych wydarzeń muzycznych. W centrum są także miejsca noclegowe i Dom Pracy Twórczej. Centrum wiedzie się raz lepiej, raz gorzej, w zależności od tego, ile uda im się pozyskać środków, ale działa i chwała za to ludziom, społecznikom, którymi kieruje przede wszystkim miłość do muzyki i podziw dla Paderewskiego. Centrum boryka się też z całkiem prozaicznymi problemami, na przykład nie ma własnej drogi dojazdowej, trzeba jechać przez tartak, to "spadek" po porzednich zarządcach majątku. Tak więc wybierającym się tam zalecam naprawdę najwyższą czujność w obserwacji drogowskazów :)

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

 

Łąka przed dworem schodzi do stawu z malowniczą wyspą. Codziennie rano właśnie nad stawem wschodzi słońce i zaczyna się dzień. Piękny widok!

Paderewski zmarł w 1941 r. został pochowany w USA, ale w 1992 roku - zgodnie z jego testamentem - zwłoki sprowadzono do Polski i pochowano w Katedrze Warszawskiej.