KomentatorAutorWydawca hejtuanek
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 182 (+119/-0)
Komentarze 38 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

11/05/12 publiczna

Na plażach Kadyksu

czyli tam, gdzie Halle Berry witała Bonda, wychodząc z wody.

Kadyks leży na półwyspie, dlatego plażę ma niejedną. A każdą z nich charakteryzuje nieco inny klimat. Warto wiedzieć, czego się po której spodziewać, kiedy podejmujemy decyzję o miejscu skwierczenia na słońcu.

Najmniejszą, ale też najbardziej popularną plażą jest La Caleta. Znajduje się ona z dala od pozostałych plaż, na samym krańcu półwyspu. Piasek na niej jest nieszczególnie czysty, miejsca jest niespecjalnie dużo, ale jednak co dzień przyciąga ona tłumy.

Cadiz - Playa La Caleta Cadiz - Playa La Caleta (Anna Ciepiela)

Wynika to przede wszystkim z jej położenia - na terenie starej części miasta, pomiędzy dwoma zamkami - XVI wiecznym Castillo de la Catalina a XVIII wiecznym Castillo de San Sebastian. Na skraju plaży zacumowane są łódki, które wyglądają niesłychanie malowniczo, gdy odpływ osadza je na piasku.

La Caleta zyskała na popularności również dzięki jednemu z filmów z agentem 007 w roli głównej - Die Another Day. Sceny, które działy się na Kubie, były kręcone właśnie tutaj. To na piaski La Calety wychodziła Halle Berry, żeby powitać Bonda.

Cadiz - Playa la Caleta Cadiz - Playa la Caleta (Anna Ciepiela)

Plażę la Caleta polecam na wieczorny spacer. Jeśli zdecydujemy się na niej wylegiwać w trakcie dnia, może się zdarzyć, że nie starczy miejsca na nasz kocyk.

Kolejną, stosunkowo popularną plażą jest Santa Maria del Mar. Znajduje się ona właściwie na obrzeżach miasta, zaczyna się w  miejscu, gdzie kończy się falochron. Jest znacznie szersza i dłuższa niż La Caleta. Morze jest w tym miejscu znacznie bardziej wzburzone, na falach można w niektóre dni pouprawiać body-surfing.

Na Santa Maria przychodzi dużo rodzin z dziećmi, jest gwarno, ale miejsca starcza dla każdego. Coś dla ludzi lubiących towarzystwo. Wokół plaży są też liczne knajpki, w których możemy zjeść świeże ryby i owoce morza, patrząc na ich niedawny dom.

Cadiz - Plaże Santa Maria del Mar i La Victoria Cadiz - Plaże Santa Maria del Mar i La Victoria (Anna Ciepiela)

Jeśli pójść dalej plażą Santa Maria del Mar, oddalając się od Kadyksu, trafimy po jakimś czasie na plażę La Victoria, która jest jej przedłużeniem. Jako że oddalona nieco od miasta, La Victoria właściwie zawsze jest pustawa. Wreszcie śmiechy i rozmowy nie zagłuszają szumu fal i świstu wiatru.

El Pais uznał w 2007 roku plażę La Victoria za najlepszą miejską plażę w Europie. Jest długa na 3 kilometry i utytułowana certyfikatami poświadczającymi o jej pozytywnym wpływie na środowisko (między innymi Błękitną Flagą).

W miesiącach letnich na plażach Santa Maria del Mar i La Victoria w weekendy często odbywają się różnego rodzaju imprezy masowe - koncerty a także wielkie grillowanie.

  • Cadiz - Playa Santa Maria del Mar Cadiz - Playa Santa Maria del Mar (Anna Ciepiela)