KomentatorAutorWydawca hejtuanek
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 182 (+119/-0)
Komentarze 38 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

17/04/12 publiczna
W temacie: Oviedo i okolice

Covadonga

Matka Boża Królowa Asturii

W 722 roku w Asturii miało miejsce zdarzenie, które zapoczątkowało Rekonkwistę. Bitwa stoczona pod Covadongą (okolica Cangas de Onis) była pierwszym, wygranym, hiszpańskim powstaniem przeciwko Maurom. Według legendy było to zasługą Matki Bożej, której poświęcił losy bitwy Asturiański dowódca, książę Pelayo. Ponoć groty strzał Maurów odwracały się w locie, zadając im samym śmiertelne rany.

Nie do końca wiadomo jak było naprawdę - źródła hiszpańskie i muzułmańskie są w tej sprawie tak mało zgodne, że właściwie sprzeczne. Wiadomo na pewno, że bitwa faktycznie się odbyła. Covadonga stała się od tego momentu miejscem kultu a Matka Boża z Covadongi - Królową Asturii. Legenda i miejsce zyskały taką popularność, że Covadonga stało się powszechnym imieniem, którym często do dziś nazywa się asturiańskie dziewczynki.

Posąg Matki Bożej ukryty jest w maleńkiej grocie w skale. Spod miniaturowej kapliczki wypływa wodospad, który rozlewa się u stóp skały w niewielki stawik. Miejsce wygląda magicznie i jest absolutnym must-see w Asturii, nawet jeśli przyjdzie nam czekać w kolejce (bo sanktuarium odwiedzają tłumy) to absolutnie warto.

Covadonga Covadonga (Anna Ciepiela)

Figurka Matki Bożej jest przyozdobiona między innymi złotą różą, którą zostawił jako podarunek Jan Paweł II w trakcie jednej ze swoich wizyt w Hiszpanii. Obok kapliczki, na szczycie góry, wybudowano spore sanktuarium, z którego rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę.

Covadonga Covadonga (Anna Ciepiela)

Na miejsce można dojechać samochodem lub autobusem z Cangas de Onis.

  • Covadonga Covadonga (Anna Ciepiela)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):