Zarejestruj się

18/10/11 publiczna
W temacie: to i owo z Vitorii Gazteiz

Vitoria Gasteiz - zieloną stolicą w roku 2012

O baskijskiej stolicy - Zielonej na zewnątrz - zielonej i wewnątrz

Czas: od 01/01/12 do 31/12/12
Miejsce: Vitoria Gasteiz
Wysyłanie zgłoszeń tylko po zalogowaniu.

Vitoria wygrała konkurs na zieloną stolicę 2012. Nie bez powodu.
Jest to miasto, gdzie na jednego mieszkańca przypada 46 metrów kwadratowych zieleni, gdzie na ulicach rośnie 130 000 drzew.

 

Vitoria Vitoria (euskera)

 

 

Vitoria Vitoria (euskera)

 

 Całe miasto oplatają parki - jest to tzw. zielony pierścień - Salburua, Errekaleor, Armentia, Zabalgana, Zadorra, Alegría. Rowerzyści mają 97 km ścieżek rowerowych a w planach jest dobudowanie kolejnych 60 km.

 

 

Vitoria dba o recykling, wszędzie można spotkać kontenery pozwalające na segregację śmieci. Energię pozyskuje się m.in. z baterii słonecznych, umieszczonych w różnych punktach miasta.
Planuje się też  założenie ogrodu botanicznego, zmniejszenie zużycia wody, o 47 % zwiększenie recyklingu. Ma też być więcej baterii słonecznych a w centrum mają jeździć tylko pojazdy z silnikiem elektrycznym.

Takim fajnym miastem jest Vitoria. Przyjemnie się tutaj żyje, jest gdzie pójść pobiegać, jest gdzie wyjść na spacer, jest gdzie powdychać świeże powietrze.


 

Vitoria Vitoria (euskera)

 Jest i jedno cudowne miejsce, na obrzeżach miasta ale jeszcze w mieście, miejsce, gdzie mieszkają różne gatunki ptaków wodnych oraz jelonki... ale o tym już w innej notce.

 

Vitoria Vitoria (euskera)

 Tutaj można obejrzeć film reklamowy - Vitoria Gasteiz Green Capital 2012  • Vitoria - Zielona stolica Vitoria - Zielona stolica (euskera)
  • Vitoria Vitoria (euskera)
  • Vitoria Vitoria (euskera)
  • Vitoria Vitoria (euskera)