Zarejestruj się

16/10/11 publiczna
W temacie: Baskowie potrafią się bawić

Fiesta Virgen Blanca

Szalony tydzień w środku lata

Czas: od 04/08/12 do 09/08/12
Miejsce: Vitoria Gasteiz
Wysyłanie zgłoszeń tylko po zalogowaniu.

Raz w roku, na początku sierpnia, odbywa się największa impreza, na którą wszyscy czekają przez cały rok, Fiesta Virgen Blanca.
Virgen Blanca, czyli Biała Dziewica jest patronką miasta.
Fiesta trwa 5 dni i w tym czasie banki, sklepy pracują tylko parę godzin dziennie. I nie jest to impreza, kiedy wszyscy grzecznie, o godzinie 2 w nocy idą do domu. Nie, podczas fiesty Baskowie bawią się 24 godziny na dobę.

 

Fiesty - Virgen Blanca Fiesty - Virgen Blanca (euskera)

 

Często widzi się wtedy np. o 6 rano trwających w zabawowym amoku Basków, a około 11 rano zaczyna się wszystko na nowo.
W te wyjątkowe 5 dni Baskowie zakładają baskijskie stroje, panowie - koszula, spodnie, skarpety, buty jak nasze kierpce, chusta i beret, panie - ludowe sukienki, chustki na głowie, skarpety i buty jak kierpce. Każdy region, pueblo (wieś) ma swój kolor stroju.

 

Fiesty - Bask Fiesty - Bask (euskera)

 

W dniu rozpoczęcia Fiesty, tłumy zbierają się na Plaza Virgen Blanca, ubrani w pomarańczowe koszulki i kapelusze, i czekają na otwarcie przez Celedóna imprezy. Kiedy kukła  zjeżdża po linie z kościelnej wieży na Plaza Virgen Blanca, jest to znak, że rozpoczęła się impreza. I już mogą wystrzelić petardy, i już mogą wszyscy śpiewać pieśń na cześć Celedóna, i już mogą wszyscy oficjalnie zacząć pić szampana i wino, który mają ze sobą a którym teraz się polewają, jak Polacy wodą w Śmigus Dyngus.

 

Fiesty - Virgen Blanca Fiesty - Virgen Blanca (euskera)

 

W rekordowym 2009 roku, na Plaza i wokół było ponad milion osób.
Impreza jest już oficjalnie rozpoczęta, grupki chodzą po starym mieście, polewając się winem, z okien i balkonów leją się na nich litry wody i wina, wszyscy są mokrzy, szczęśliwi i kleją się od wina. Teraz przychodzi czas na orkiestry, które będą chodzić po mieście, przygrywając do 4 rano.
Rankiem trudno się przedrzeć przez miasto, wszędzie zalegają śpiące ciała. Wkraczają też służby porządkowe, teraz oni mają swoją zabawę, muszą szybko uprzątnąć tony śmieci.
I jeszcze nigdy nie widziałam, podczas Fiesty i w ogóle podczas innych imprez, by ktoś się awanturował, wszyscy mają doskonałe humory - słowem jest bardzo bezpiecznie.
Zabawie towarzyszą liczne imprezy towarzyszące - pokaz sztucznych ogni, zabawy dla dzieci, przedstawienia itp.
Wielkie 5 dni zabawy kończy się uroczystym wjazdem Celedóna z powrotem na wieżę kościoła co znaczy, że imprezę czas zakończyć... i przenieść się do San Sebastian, a potem do Bilbao, gdzie następują po sobie kolejne tygodniowe, szalone fiesty.

  • Fiesty - Virgen Blanca Fiesty - Virgen Blanca (euskera)