Zarejestruj się

16/10/11 publiczna
W temacie: Baskowie potrafią się bawić

Fiesta San Prudencio

Ciąg dalszy baskijskich imprez

Czas: od 27/04/12 do 28/04/12
Miejsce: Vitoria Gasteiz
Wysyłanie zgłoszeń tylko po zalogowaniu.

San Prudencio jest to święto patrona Álavy (jedna z trzech prowincji Kraju Basków).
Obchodzi się go w dniach 27-28 kwietnia.
Jednocześnie z San Prudencio,  mają też święto stowarzyszenia kucharzy-amatorów. Celebrują ten swój dzień od 1975 roku.
I tak, od samego rana, po mieście przechadzają się grupki panów (kobiety tylko w drodze wyjątku są przyjmowane do ich stowarzyszeń), ubrani w fartuchy i czapki kucharskie, mają bębny i grają na nich, czasem towarzyszy im też orkiestra. Za bębny mogą służyć im garnki, a za pałki drewniane łyżki.

 

Fiesty - San Prudencio Fiesty - San Prudencio (euskera)

 

Mają swój moment i dzieci, które tłumnie zebrane na Plaza de España dają popis swych umiejętności bębniarskich, a 28 kwietnia rankiem szaleją w zastępstwie dorosłych, którzy odsypiają nocne wędrówki.
Imprezie towarzyszą przeróżne zawody, w tradycyjnych baskijskich dyscyplinach sportowych, jak np. aizkolari - rąbanie pieńka, podnoszenie ogromnego kamienia, są też mecze piłkarskie, wyścigi kolarskie itp.
Jednocześnie przeprowadzany jest konkurs kulinarny na najlepsze dania z Álavy i dania z ziemniaków, z których słynie region, konkurs na najlepsze wino z regionu La Rioja. Są też konkursy sportowe i malarskie dla dzieci.
Trzeba przyznać, iż każdego roku urząd miasta Vitoria przygotowuje bogaty program imprez towarzyszących świętu San Prudencio.

Ciekawostka:
W każdym domu, podczas fiesty, jada się ślimaki gotowane w sosie pomidorowym, smażone grzyby z jajkiem - peretxikos (podobna do gąsek gęśnica wiosenna).

  • Fiesty - San Prudencio Fiesty - San Prudencio (euskera)