KomentatorAutorWydawca Antisaina
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 135 (+189/-1)
Komentarze 134 (+43/-1)
RSS RSS
Zarejestruj się

24/10/13 publiczna

Geocaching

alternatywa na zwiedzanie

Znudziło się tradycyjne zwiedzanie albo chcesz odkryć swoje miasto na nowo? Jest na to świetny sposób! Niektórzy tak się w to wciągnęli, że mają na koncie setki znalezionych skrytek i zakładają własne. To może stać się sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Gdzieś idziesz lub jedziesz i będziesz miał chociaż parę na swobodną przechadzkę? Warto sprawdzić czy w okolicy nie jest ukryty jakiś geocach. Osoba opiekująca się skrytką ukrywa tzw. kesz (cach) czyli specjalnie przygotowany i oznaczony pojemnik. Skarby poszukujemy za pomocą odbiornika GPS, a gdy go znajdziemy - odnotowujemy to na stronie internetowej oraz czasami w specjalnie przygotowanej do tego celu książeczce.

Skrytki są usytuowane w bardzo atrakcyjnych miejscach, które warto odwiedzić. Często są to okolice zabytku, ładnego widoku, miejsce historyczne... i co jeszcze wymyśli właściciel skrzynki. Z reguły każda skrytka jest opisana wraz z interesującym tłem dotyczącym miejsca w którym się znajduje.

Polska na tle Europy. Polska na tle Europy. (opracowanie mapy ze stony geocaching.com przez Barbarę Ciach)

Ludzie bawią się w ten sposób na całym świecie, od Ameryki po Grenlandię, wyspy na Pacyfiku i Atlantyku. Jak wynika z mapy, na kontynencie azjatyckim jest to zdecydowanie mniej popularna forma spędzania wolnego czasu. W Polsce ta idea jeszcze dojrzewa. Skrytek jednak przybywa, chociaż jeszcze dużo czasu upłynie zanim dogonimy resztę Europy. Chociaż w porównianiu do reszty świata, nie jesteśmy na samym końcu w liczbie rozstawionych skrzynek. Jak podaje geocaching.pl, obecnie aktywnych jest ponad osiem tysięcy skrzynek w Polsce.

Polska na tle świata Polska na tle świata (opracowanie mapy ze strony geocaching.com przez Barbarę Ciach)

 

Brać udział w zabawie może każdy, bez względu na wiek. Im więcej ludzi i skrzynek, tym lepiej! Wytworzyło się nawet pewne społeczeństwo wokół idei geocachingu. Uczestnicy utrzymują ze sobą kontanty i organizują cykliczne spotkania.


Istnienią międzynarodowe (www.geocaching.com) oraz polskie strony internetowe (www.geocaching.pl) skupiająca keszowych zapaleńców. Niektóre z nich są komercyjne, a inne właśnie walczą z komercją. Na nich można wyszukać informacje o położeniu skrytek, odnotować swoje znalezione kesze oraz zalożyć i monitorować własną skrzynkę.