KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

14/04/14 publiczna

W krainie włoskich makaronów

Każdy wie, że makaron we włoskiej kuchni to podstawa. Zresztą już nie tylko włoskiej. Czy jednak zawsze wiadomo, jaki makaron i do czego będzie najlepszy? Postanowiłam zgłębić tę tajemnicę i napisać o włoskich makaronach, których jest od groma. Czasami wchodzę do Piccola Italia i myślę sobie, że najchętniej wzięłabym te wszystkie pięknie wyglądające, czasami kolorowe zawijasy, tylko co ja z tym potem zrobię? ;)

(AgnesO)

Podobno najstarsze jedzenie jakie zostało odnalezione przez archeologów to makaron właśnie. I miało to miejsce nie we Włoszech a w Chinach. Makaron miał cztery tysiące lat i był długi na 20 cali. Był to makaron z okresu neolitu. W Europie makaron pojawił się w II wieku, a istnienie suszonego makaronu udokumentowano w XII wieku.

(AgnesO)

Do klasycznych makaronów zalicza się między innymi długi makaron Spaghetti o średnicy 1,8-2,4mm, Tagiatelle, czyli płaski długi makaron sprzedawany jako świeży lub suszony, Pappardele, czyli także płaski ale szerszy rodzaj makaronu. Klasycznym makaronem jest także Cannelloni - krótkie rurki, podawane w zapiekankach lub z sosami.

(Janet Hudson/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mother_in_Law_Tongue_Pasta.jpg)

Ze względu na zastosowanie, makarony dzieli się na kilka grup. I tak mamy cienkie, długie makarony, z których najcieńsze i trochę krótsze, najlepiej pasują do lekkich zup, typu rosół albo pomidrowa. Te dłuższe, czyli np. makaron Spaghetti albo Buccatini, czyli trochę grubszy i z dziurką w środku, to idealne makarony do lżejszych sosów, pozbawionych dużych kawałków warzyw lub mięsa. Taki makaron nie poradziłby sobie z większymi kawałkami.

(Späth Chr/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pasta_2006_3.jpg)

Następna grupa to małe i bardziej wymyślne makarony, typu świderki (Fusilli) albo rurki (Penne). Ten rodzaj idealnie nadaje się do sosów z dużą ilością różnych składników. Dodatkowo, taki makaron fajnie równoważy smak potrawy.

(Algont/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tortellini.jpg)

Małe makarony, o fantazyjnych kształtach, typu kokardki (Farfalle) czy Merletti, a także Fusilli, czyli świderki, to dobry dodatek do sałatek. Wygląda ładnie i nie musi radzić sobie z ciężkim sosem bo sam jest po prostu jednym ze składników sałatki, obok pomidora czy kukurydzy. Do sałatek polecam także makaron typu Tortellini albo Ravioli. Ten pierwszy to niewielki makaron w kształcie uszek, ale ciężki bo z nadzieniem. Ravioli to kwadratowe poduszeczki, także z nadzieniem, często np. z riccotą albo suszonymi pomidorami. Tego typu makaron świetnie komponuje się w sałatce z rukolą, mozzarellą, suszonymi pomidorami i pestkami słonecznika, naprawdę pycha!

Na koniec zapiekanki. Do nich najlepsze są duże, krótkie makarony - popularny Lasagne, Cannelloni albo muszle typu Cappello napoletano.

Świat włoskich makaronów nie jest aż tak skomplikowany. Teraz tylko na zakupy i do dzieła!

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot