KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

30/03/14 publiczna

Monopoly: przeciw prywatyzacji

Kto z Was nie chciał choć przez chwilę stać się posiadaczem wielkich posiadłości, bogatym właścicielem hotelu i rządzić na rynku nieruchomości, nawet na niby? No właśnie, taką możliwość daje gra Monopoly. Nie grałam w nią z dziesięć lat, ale pamiętam, że zawsze wzbudzała we mnie wielkie emocje. Obracaliśmy z bratem takimi sumami pieniędzy, które nawet nam się nie śniły :) Istna gratka dla dzieci i dorosłych. Ciekawe jest natomiast to, jak w ogóle powstała ta gra.

(Original uploader was Brian0918 at en.wikipedia/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BoardGamePatentMagie.jpg)

Początkowo, Monopoly nie była zwyczajną gierką dla przyjemności. Oficjalnie wydana została w latach 30-tych XX wieku, czyli.. w czasie Wielkiego Kryzysu. Zasady gry narodziły się jednak trochę wcześniej bo w 1903 roku. Ich autorką była Elizabeth "Lizzie" J. Phillips née Magie. Poprzez wymyśloną grę, chciała zwrócić uwagę na skutki monopolizacji na rynku nieruchomości. Magie sprzeciwiała się prywatyzacji i twierdziła, według teorii Henry'ego George'a, że czynsz za ziemie należy się państwu, a nie prywatnym osobom. Grę natomiast obmyśliła odwrotnie, dla wyrażenia swojego sprzeciwu. Wówczas nazwa gry nosiła nazwę The Landlord’s Game. Do tej pory tak właśnie określa się zasady gry Monopoly. Grę opatentowano w 1904 roku.

 (Horst Frank/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:German_Monopoly_board_in_the_middle_of_a_game.jpg)

Gra stała się popularna do tego stopnia, że zaczęto ją amatorsko kopiować. I choć to Lizzie Magie wymyśliła grę, to za jej oficjalnego twórcę uważa się Charlesa Darrowa, który także otrzymał patent na grę, powstałą w nieco zmienionej wersji. W 1935 roku, grę wydała firma Parker Brothers.

Co ciekawe, Monopoly była przez jakiś czas używana do nauki ekonomii na Uniwersytecie w Pensylwanii. W czasie II wojny światowej, nie zmniejszyła się jej popularność. Szczególnie często grali w nią żołnierze, co wykorzystywano nawet w kampaniach reklamowych. Przez następne lata udoskonalano grę. Do dzisiaj jest ona kultową i jedną z tych, która szybko się nie nudzi. W 2008 roku, na planszy gry Monopoly, po raz pierwszy pojawiło się polskie miasto - Gdynia. Znalazła się ona na dzikiej karcie. Drugą, dostało Tajpej.

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot