KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

In God We Trust w Zachęcie

Od 6 września w warszawskiej Zachęcie możemy oglądać wystawę In God We Trust. Ekspozycje artystów z różnych dziedzin sztuki odwołują się do religijności w Stanach Zjednoczonych oraz powiązaniach i przenikaniu religii do popkultury. Różnorodność wyznań w dzisiejszych Stanach, powoduje najróżniejsze praktyki i zwyczaje religijne.

Zdjęcie ekspozycji: David LaChapelle - Kanye West Zdjęcie ekspozycji: David LaChapelle - Kanye West (Agnieszka Ostrowska)

Wystawa pełna jest prowokujących i bardzo symbolicznych instalacji. Warto wybrać się na nią choćby z powodu pokaźnej ilości prac znanego amerykańkiego fotografa Davida LaChapelle'a. Fotograf jest uczniem Andy'ego Warhola i zasłynął poprzez swój przesadnie kiczowaty styl. Stał się też poniekąd ikoną popultury. Jedno z jego zdjęć na wystawie, przedstawia rapera Kanye Westa w koronie cierniowej. Oprócz tego, prawie cała jedna sala poświęcona jest jego pracom. Są to wyraziste, niezwykle dopracowane i przede wszystkim bardzo wymowne zdjęcia.

Zdjęcie ekspozycji: autor: Carlos Rolon 'Dzine' Zdjęcie ekspozycji: autor: Carlos Rolon 'Dzine' (Agnieszka Ostrowska)

Co ciekawe, jedną z żywych ekspozycji jest stoisko z dewocjonaliami. Jego autorem jest Carlos Rolon Dzine. Można tam kupić naklejki z wizerunkiem Matki Boskiej albo świecące tysiącem kolorów figurki świętych. Uważam, że to ważna część wystawy obrazująca zamiłowanie ludzi do kiczowatych gadżetów - nawet przedmioty kultu można sprowadzić do tanich błyskotek. Interesującą i dość przerażającą ekspozycją jest postać ukrzyżowanego żołnierza, czy komputerowe, przypominające grę, odtworzenie masakry w Waco.

Ciekawa i bardzo bogata wystawa. Ciekawa nie tylko ze względu na kontrowersje, ale też sposób obrazowania i wymowność oraz podejście artystów do tematu.

 

  • Zdjęcie ekspozycji: David LaChapelle z cyklu Jesus Is My Homeboy Zdjęcie ekspozycji: David LaChapelle z cyklu Jesus Is My Homeboy (Agnieszka Ostrowska)
Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot