KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

07/04/14 publiczna

Deskorolka

z wody na ląd

Do napisania tej notatki zainspirowali mnie wszyscy mijający mnie na ulicy deskorolkarze. Często przechodząc obok Stadionu Narodowego, widzę gromadki dzieciaków i dorosłych, śmigających na deskorolce. Sama przymierzam się do zakupu dalszych części (stanęłam na zakupie najtańszej części - deski, która stoi zakurzona w przedpokoju), a na razie postaram się przybliżyć historię tego wynalazku. ;)

Jak mówią źródła, deskorolka narodziła się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w Kaliforni. Jej pierwszymi konstruktorami byli surferzy, którzy prawdopodobnie albo chcieli zwyczajnie poćwiczyć na lądzie, albo z powodu bezwietrznej pogody, postanowili okraść swoje rolki z kółek i przymocować je do desek surfingowych. Podobno sami nazwali siebie mianem Asphalt Surfers. Niedługo potem zaczęto produkować na małą skalę pierwsze deski, pozwalające jedynie na prostą jazdę bez skrętów. Natomiast w 1960 roku, weszły do produkcji masowej, deskorolki Roller Derby Skateboards, za niecałe 10 dolarów. W przeciągu kilku lat, jazda na deskorolce była już bardzo popularnym zajęciem. Niewątpliwie przyczyniło się do tego powstanie magazynu Skateboader i zorganizowanie w 1965 roku, pierwszych zawodów dla deskorolkarzy.

(U.S. Department of Defence/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Defense.gov_News_Photo_960509-O-0000F-005.jpg)

Ważną postacią dla rozwoju skateboardingu, był Rodney Mullen. Już w wieku 13 lat, jeździł zawodowo dla firmy Powell Peralta - zespołu skateboardingowego, do którego należy chyba najbardziej rozpoznawalny skateboarder na świecie - Tony Hawk. Mullen wymyślił wiele nowych, a dziś podstawowych tricków, jak kickflip czy heelflip.

Natomiast wspomniany Tony Hawk słynie ze swoich legendarnych tricków i współpracy z firmą Activision przy tworzeniu gier komputerowych o jeździe na deskorolce. Hawk jako pierwszy wykonał poprawny obrót o 900 stopni. Trick 900 polega na wykonaniu dwóch i pół obrotu wokół własnej osi.

(Hans Lucas/Archeo3/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tony_Hawk_ollie.jpg)

Jeśli chodzi o deskorolkę w Polsce, rozpowszechniła się ona dopiero na przełomie lat 80. i 90. Jak można się domyślić, zdobycie deski było niezwykle trudne, chyba że miało się wujka w Ameryce. Ale podobno można było ją zdobyć w małym sklepie wind-surfingowym na Grochowie. Ostatnio wpadłam na stronę Historii Polskiej Deskorolki, pełną starych artykułów i deskorolkowych ciekawostek.

 

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot