KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

19/05/14 publiczna

Dandyzm

Pomysł na napisanie tej notatki przywędrował mi do głowy, po odkryciu kiedyś w pewnej księgarni książki I Am Dandy. Książka prezentuje sylwetki kilkudziesięciu mężczyzn żyjących w różnych kulturach. W zglobalizowanym świecie masowej mody łączy ich jedno: są dandysami.

Nienaganne maniery, nonszalancja, perfekcyjny strój... Kim właściwie byli dandysi i co to określenie znaczy współcześnie?

(http://en.wikipedia.org/wik...)

Termin dandys, powstał mniej więcej na przełomie XVIII i XIX wieku. Określano tak mieszczańskich mężczyzn, którzy w tamtych czasach mieli możliwość szybkiego wzbogacenia się, a swoim majątkiem dorównywali arystokratom. Do tego doskonale potrafili wcielać się w postać takiego arystokraty. Właśnie tym na początku byli dandysi. Z czasem jednak znaczenie nieco się zmieniło, ze względu na typową umiejętność dandysów. Przywiązywali oni niezwykle duże znaczenie do wyglądu i swoich kreacji, potrafili świetnie łączyć elementy garderoby, przez co zaczęli wyznaczać trendy w modzie męskiej. Nawet wśród tych, których naśladowali, czyli arystokratów. Podobno uważali tę umiejętność za coś wyjątkowego, co wyróżnia ich spośród innych.

(http://commons.wikimedia.or...)

Dandyzm był sprzeciwem wobec warstw społecznych. Jego prekursorzy dokładnie wiedzieli, że wystarczy bogactwo aby móc wkupić się w towarzystwo arystokracji. Należało jeszcze tylko odpowiednio siebie wymyślić.

Jednym z pierwszych i najsławniejszych dandysów był Anglik Beau Brummell, któremu podobno zawdzięcza się ozdabianie garnituru fularem. Natomiast dandysami było wielu ówczesnych pisarzy i poetów. Do tej ekskluzywnej grupy należał między innymi George Byron, Oscar Wilde czy Charles Baudelaire.

(Elisa Moro/https://www.flickr.com/photos/elisamoro/7325958442)

Określenie, że ktoś jest dandysem współcześnie z pewnością straciło trochę ze swego oryginalnego znaczenia. Niemniej jednak wydaje mi się, że wciąż jest dość popularne i odnosi się do mężczyzn o nienagannym, dopracowanym w każdym calu wyglądzie oraz ponadczasowych manierach, ale też wyjątkowym stylu życia, który przez wielu może być odbierany jako coś nie przystającego do naszych czasów. Jednak najczęściej określenie dandy odnosi się dziś szczególnie do mody.

 

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot