KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

20/03/14 publiczna

Czekolada

pitny pieniądz

Oglądaliście kiedyś film Czekolada, z Juliette Binoche i Johnnym Deppem? Jeśli nie, to warto nadrobić, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami czekolady. Zalecam jednak przed seansem uzbroić się w choć jedną tabliczkę. Film jest abslutnym hołdem na cześć czekolady, mimo że jej rola jest raczej drugoplanowa. Obraz Lasse Hallströma idealnie oddaje to, jak niezwykłym jest ona smakołykiem i że naprawdę potrafi zdziałać cuda!

A possible Mayan chief forbids a person to touch a can of chocolate. A possible Mayan chief forbids a person to touch a can of chocolate. (Mini Clever/Mayan civilisation/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mayan_people_and_chocolate.jpg) Na punkcie czekolady świat oszalał już tysiące lat wcześniej. Z tym, że dawno temu, znano ją jedynie w postaci płynnej. Dawno temu, to znaczy około trzy tysiące lat wcześniej. Jej twórcami są Olmekowie - ludy mezoamerykańskie. Po ich wyginięciu, tradycję przejęli Aztekowie i Majowie. Co więcej, prekursorzy pili ją na ostro, na przykład z dodatkiem chilli. Czekoladę otrzymywano z ziaren kakaowca, które były wtedy na wagę złota, a więc płacono kakaowcem i pito kakaowca!

Chocolate con churros Chocolate con churros (Oscar/http://www.flickr.com/photos/correoscar/3093328386/)

W Europie czekolada pojawiła się bardzo późno w stosunku do pierwszej pitnej czekolady, którą przygotowywali Olmekowie. Było to dopiero w VXII wieku. Wtedy to do kawiarni trafiła pitna czekolada, o wiele droższa niż kawa. Pewnie zdarzyłoby się to wcześniej, gdyby załoga Krzysztofa Kolumba, która przejmując statek Majów w 1502 roku, nie wyrzuciła z pokładu setek ziaren kakaowca, nie wiedząc z czym ma do czynienia.

Die Morgenschokolade Die Morgenschokolade (Pietro Longhi/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pietro_Longhi_025.jpg)

Jak myślicie, który z władców rozpowszechnił czekoladę w Europie w VXII wieku? Tak, to Ludwik XIV i jego nadworni specjaliści. Czekoladowa fala dotarła potem do całej Francji, Włoch i Anglii.  Natomiast pierwsza kawiarnia w Polsce, powstała w pierwszej połowie XVIII wieku, a pierwsza tabliczka czekolady pojawiła się w 1849 roku. Wyprodukowana została przez niemiecką firmę Jordan & Timaeus. Powstała z kakao, cukru i mleka koziego.

A regular Hershey bar, out of the package. A regular Hershey bar, out of the package. (Evan-Amos/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hershey-bar-open.JPG)

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm czekoladowych jest amerykańska Hershey's. Produkuje czekolady od 1800 roku.

Tak narodził się produkt, bez którego świat byłby zupełnie inny. ;) Czekolada pobudza i zdecydowanie poprawia nastrój. Niestety jest też uzależniająca...

Jednak kto z Was nie miał nigdy ochoty odwiedzić magicznej fabryki czekolady, rodem z filmu Tima Burtona i PRAWIE bezkarnie pozajadać się czekoladowymi wyrobami razem z Umpa-Lumpami? :) A może ktoś z Was miał chociaż okazję owiedzić warszawsą fabrykę Wedla? 

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot