KomentatorAutorWydawca Agata
subskrybuj autora
(subskrybuje: 11 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.


Kraków
Polska
Wpisy:
Notatki 345 (+777/-1)
Komentarze 335 (+103/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

07/05/14 publiczna

Bielsko-Biała

Polska stolica jazzu

W Bielsku-Białej chyba każdy słucha jazzu. To nienajwiększe przecież miasto położone malowniczo u stóp Beskidów: Śląskiego, Małego i Żywieckiego, organizuje aż dwa duże jazzowe wydarzenia w ciągu roku oraz kilka pomniejszych.

Tomasz Stańko Tomasz Stańko (Igor Stawiarski, https://www.flickr.com/phot... CC BY-SA 2.0) Gdy tylko dni robią się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, a pogoda chce zepsuć humor każdemu, w połowie listopada rozpoczyna się Jazzowa Jesień. Już sam dyrektor artystyczny, Tomasz Stańko, wskazuje na bardzo wysoki poziom imprezy. Oprócz chętnie zapraszanych artystów z Polski, zapraszani są wykonawcy z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Kuby, Tunezji, Indii, Anglii i Skandynawii.

Scena Jesieni Jazzowej w Bielskim Centrum Kultury Scena Jesieni Jazzowej w Bielskim Centrum Kultury (Igor Stawiarski, https://www.flickr.com/phot... CC BY-SA 2.0) Kocerty odbywają sie w Bielskim Centrum Kultury, nieopodal malowniczego parku i starej części miasta. Poniżej mała próbka. Anouar Brahem Quartet łączy muzykę etniczną z Tunezji z jazzem.

Emocje ledwie zdążą opaść, a w lutym, gdy dzień nieznacznie się wydłuża, ale zima ciągle trzyma, rozpoczyna się starsza siostra Jazzowej Jesieni – Bielska Zadymka Jazzowa, od niedawna LOTOS Jazz Festival. Jej dobrym aniołem stróżem jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z największych jazzmanów w Polsce, od początku (czyli 1999r.) związany z tym wydarzeniem. Poniżej jednak z gwiazd Zadymki - Amerykanka Gretchen Parlato.

Bielska Zadymka Jazzowa odbywa się w najpiękniejszych miejscach miasta. Głównych koncertów możemy wysłuchać w Teatrze Polskim oraz Sali Koncertowej, a co noc w Piwnicy Zamkowej odbywa się jam session, gdzie każdy może dołączyć do improwizujących gwiazd. Impreza ma swój finał wysoko w górze, w schronisku na Szyndzielni na 1001m n.p.m. Uczestnicy wyjeżdżają kolejką górską i pod opieką GOPR przechodzą na miejsce koncertu.

Oprócz tych dwóch największych festiwali, w Bielsku odbywa się od kilku do kilkunastu podobnych wydarzeń muzycznych w roku. Warty wspomnienia i zauważenia jest Festiwal Jazz na Starówce. Imponujący, ponad półtoragodzinny koncert na Rynku dał Adam Bałdycha i jego Imaginary Quintet live. Warto doczekać do końca filmiku i zobaczyć panoramę bielskiego rynku.

 

Artyści spotykają się co weekend w okresie wakacyjnym na scenie Rynku i grają dla wszystkich chętnych.

Jednym słowem zapraszamy do Bielska!

Ostatnio komentowane notatki autora:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
09/11/2014 Agata

Zamek Tenczyn

Niedostępna potęga
3 komentarze, ostatni z 14/06/2017 od pictori
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot
03/09/2014 Agata

Czarny Klasztor

Sewanawank
3 komentarze, ostatni z 01/07/2016 od ann