Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Twierdza Gonio

W trakcie wizyty w Batumi może najść Was ochota by zobaczyć coś więcej niż tylko jego kamieniste plaże. Wtedy warto wybrać się do którejś z atrakcji znajdujących się w okolicy. Może być to np. ogród botaniczny; dla osób które fascynuje historia polecam natomiast twierdzę Gonio. 

(Aleksandra Foryś)

Twierdza pochodzi jeszcze z I w n.e. gdy te tereny były częścią Imperium Rzymskiego - wspomina o niej jeszcze Piliniusz; twierdza miała za zadanie bronić wejścia do wąwozu przy ujściu rzeki Czoroch. W VI wieku przejęli ją Bizantyjczycy, a 1000 lat później - Turcy; w XIX wieku weszla wraz z Batumi w obręb Imperium Rosyjskiego.

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)

Twierdzę zbudowano na planie prostokąta, otoczonego murem o długości 900 metrów i 5 metrów wysokości (z 7 metrowymi wieżami). Wszystko to robi wrażenie - szkoda tylko że na terenie samej twierdzy zachowało się tak niewiele elementów - w efekcie odwiedzamy niemal puste podwórko porośnięte wysoką trawą o powierzchni ok 47 tys m2. Hm. Na osłode jst tu jednak niewielkie muzeum archeologiczne w którym można oglądać znalezione na tym terenie zabytkowe przedmioty.

(Aleksandra Foryś)

Ciekawostką jest też symboliczny grób św. Mateusza znajdujący się przed wejściem do muzeum - ponoć Apostoł Mateusz miał zostać pochowany na terenie twierdzy (lub pod jej murami) - grobu nie odnaleziono, dlatego zapalić świeczkę można przy grobie symbolicznym.

(Aleksandra Foryś)
Dojazd - jakąkolwiek marszrutką (najlepiej z pl. Tbilisi) w kierunku przejścia granicznego z Turcją - Sarpi. Koszt - ok 1 lari od osoby. Wejście na teren twierdzy - 3 lari.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):