Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Tbilisi - taksówki

jak nie dać się zwariować

Dziś proponuję garść praktycznych wskazówek dotyczących transportu miejskiego, które przydadzą się zarówno tym, którzy do Gruzji wybierają się na dłużej, jak i tym, którzy będą tam „przelotem”.

Na początek - taksówki.

Co drugi samochód na ulicy to taksówka.

Taksówki są chętnie wybierane przez turystów. Po pierwsze – tbiliskie autobusy sa trudne do „ogarnięcia” dla każdego turysty, który nie zna języka gruzińskiego. Po drugie – w nocy komunikacja miejska nie działa, i jest to wtedy jedyny możliwy środek transportu (poza opcją "palec-pięta")

Zanim wsiądziemy do taksówki – należy dogadać się z kierowcą, za jaką cenę nas zawiezie. W taksówkach rzadko można zobaczyć taksometry - i tu pojawia się odwieczny konflikt między turystą a taksówkarzem. Rzecz jasna - turysta chce zaoszczędzić, kierowca chce zarobić – zwlaszcza że ma do czynienia z turystą. Z reguły udaje się znaleźć jakis złoty środek, bedacy wypadkową naszych błagalnych spojrzeń i twardego stanowiska kierowcy. Mimo to cena i tak na koniec może niespodziewanie wzrosnąć – a to kierowca nie ma wydać reszty, a to myślał że to jednak będzie bliżej... W drugiej sytuacji trudno zaproponować jakieś rozwiązanie, a pierwszej można zaradzić tylko nosząc przy sobie dużo drobnych, ewentualnie upierać się na rozmienienie pieniędzy w otwartych 24 h sklepach Populi.

Mimo wszystko taksówki to tani i szybki środek transportu. W mieście koszt nie powinien przekroczyć 5 lari (10 zł), na lotnisko za dnia pojedziemy za 15 lari (30 zł), a nocą za 20 (40 zł).

Jadąc z lotniska do Tbilisi taksówką, warto podejść pod halę odlotów i złapać taksę, która właśnie przywiozła kogoś na lotnisko i będzie wracać "na pusto" do miasta. Rada jest nie od parady, bo panowie, którzy stoją pod halą przylotów, mają dla turystów mocno wywindowane ceny.

P.S. Uwagi z dwóch pierwszych akapitow działają nie tylko w Tbilisi, ale i w całej Gruzji.
P.S.2 A tutaj znajdziedziecie kolejną garść dobrych rad - ale tym razem już o autobusach i metrze w Tbilisi

Nicholas Ruddick , CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photos/15185818@N07/3410804977/ Nicholas Ruddick , CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photos/15185818@N07/3410804977/

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):