Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/12/13 od Ola

Muzyczne impresje z Gruzji

Gruzja zawsze będzie mi sie kojarzyć z muzyką. Ten naród ją po prostu kocha. Nigdzie na świecie nie spotkałam tylu ludzi umiejących grać na instrumentach muzycznych, z wyszkolonym głosem, po mniej lub bardziej zaawansownaych szkołach muzycznych. Nawet zwykłe spotkanie przy piwie i gotowanych parówkach było urozmaicane śpiewem. Co z tego że nic z tego nie rozumiałam - moja koleżanka Nini przy takiej okazji zawsze chętnie służyła wsparciem i mniej więcej starała się tłumaczyć tekst piosenki (choć po jakimś czasie było to zbędne, bo wszystkie piosenki mówiły z grubsza o nieszczęsliwej miłości). W mieszkaniach jakie odwiedzałam z reguły stało pianino - co zdziwilo mnie szczególnie na samym początku gdy zobaczyłam ich kilka z rzedu przy okazji szukania lokum do wynajęcia.


Spontaniczność gruzińskich śpiewów była również związana z wykorzystywanymi przez nich "instrumentami", którym mógł stać się choćby stołek - jako "perkusja", czy też puszka z orzeszkami w roli "grzechotki". Majstersztyk. Uwielbiałam takie sceny... Tak samo jak widok Gruzinów siedzących w parku przy piwku i śpiewających ot tak sobie, dla przyjemności.

Gruzińska muzyka wydawała mi się z grubsza bardzo jednorodna (w każdej odwiedzanej knajpie miałam wrażenie że wszędzie leci ta sama płyta). Dlatego duże wrażenie zrobił na mnie ten spot reklamowy, dotyczący górskiego regionu Racha:
 

Podoba mi się to połączenie muzyki ludowej z bardziej nowoczesną nutą. Choć raz Raczyjczycy, o których w Gruzji krąży opinia, że są niewiarygodnie spóźnialscy (co jest niezłym wyczynem, bo ogólnie sami Gruzini do punktualnych nie należą) nie spóźnili się z tym teledyskiem - a nawet trochę wyprzedzili resztę Gruzinów :)


P.S. Zwróćcie uwagę jak dziewczyny i chłopaki w tym kawałku wywijają nogami tańcząc części ludowe. Robi wrażenie.