Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Mccheta

witamy w starej stolicy

Rzut beretem od Tbilisi znajduje się miejscowość Mccheta.

Mchceta, to dawna stolica Gruzji, ulokowana strategicznie przy ujściu rzeki Aragwa do Mtkvari (znanej tez jako rzeka Kura, serio!). Stolica pozostawała do V wieku, kiedy to król Wachtang Gorgasali przeniósł stolicę do Tbilisi (ponoć ze względu na gorące źródła).

W Mcchecie znajdziemy kilka ciekawych zabytków - ruiny starej twierdzy, zespół klasztorny Samtawro, ale nade wszystko - katedrę Sweti Cchoweli (to naprawde się tak pisze), w tłumaczeniu na polski - Katedra Życiodajnej Kolumny (to naprawdę się tak tłumaczy).

(Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Legenda mówi, że pewien kupiec z Mcchety wybrał się do Jerozolimy. Tam był świadkiem ukrzyżowania Chrystusa. Odkupił od żołnieża szatę Jezusa i przywiózł ją do domu - po czym pokazał swojej siostrze. Ta założyła ją na siebie i... padła martwa na ziemię - ponoć dostała zawału z emocji. Szaty nie udało się zjąć z dziewczyny, więc pochowano ją w niej. Na miejscu jej grobu wyrósl olbrzymi cedr.

Tu historia jeszcze się nie kończy - trzy wieki później do Mcchety przybywa św. Nino głosić chrześcijaństwo. Król Miriam przyjmuje nową religię, a św. Nino poleca wybudować świątynię w miejscu, gdzie rośnie cedr. Budowniczowie jednak nie są w stanie go ściąć (czyżby przejaw buntu w imię starych bóstw?) - dlatego św. Nino wznosi modlitwy do Boga by pomógł zażegnać ten kryzys. Wtedy - w cudowny sposób - drzewo samo się ścieło. z tego cedru powstała potem jedna z kolumn podtrzymujących sufit, ponoć słynąca cudami. Legendę obrazuje taki oto wątek ikonograficzny.

(Mikhail Sabinin [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)
Pierwsza cerkiew powstała w IV wieku. Ta, którą oglądamy dziś powstała w XI wieku. Prezentuje się wspaniale - ale szczególne wrażenie robi ona na mnie zawsze gdy jestem w środku, zwlaszcza olbrzymi fresk w absydzie, przedstawiający Jezusa.

Sweti Cchoweli Sweti Cchoweli (Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Katedra jest odwiedzana równie często przez turystów jak i przez samych Gruzinów; szczególnie chętnie przyjeżdżają tam nowożeńcy z orszakiem ślubnym - ponoć zdjęcie pod katedrą ma przynieść młodym szczęśćie. W trakcie mojej ostatniej wizyty, przy czym była to niedziela (a więc dzień wolny), spotkałam trzy takie grupki.

(Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)