Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Gdzie leży Gruzja?

Wedle praktycznie wszystkich ustaleń mądrych panów geografów Gruzja leży w Azji. Jednak pojęcie tego co przynależy, a co nie do Europy, jest bardziej umowne niż można by się tego spodziewać.

Na przykład sami zainteresowani mają na ten temat całkiem odmienną opinię. Dla Gruzinów ich kultura jest częścią europejskiego dziedzictwa. Co więcej Gruzja nie próbuje pokornie doczepić się do Europy, wejść do niej tylnymi drzwiami. Zamiast tego - bez zbędnych kompleksów - uderza prosto do frontowych drzwi. Materiały propocyjne, na które natrafiłam w informacji turystycznej w Tbilisi mówią wprost, że to właśnie tutaj, w Gruzji,  zaczęła się "Europa".

(Aleksandra Foryś)

Na każdym kroku możemy się też natknąć na motyw flagi Unii Europejskiej - przed wejściem do urzędów, na ulicy czy nawet na murze okalającym Pałac Prezydencki. Wspominałam o tym juz zresztą w komentarzu do tekstu o kultach cargo.

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)

Dla mnie samej Tbilisi również było bardzo europejskie. Uderzało mnie już od samego początku wspaniałe, choć często popadające już w ruinę budownictwo. Choć sama nie byłam w Paryżu, to  musze przyznać, że niejednokrotnie slyszałam że Tbilisi to "Paryż Wschodu" (swoją drogą któryś tam z kolei) - właśnie ze względu na urok i piękno lokalnej architektury.


(Aleksandra Foryś)


Sami ludzie też byli mi bliscy - choć bardziej przypominali mi ciepłych i zawsze pomocnych, choć czasem narwanych i spóźnialskich Macedończyków niż zasadniczych Niemców czy trochę chłodnych Szwedów.

Może więc coś jest na rzeczy - tym bardziej, że Gruzini są bardzo dumni ze swojego wina (i słusznie) i bardzo podkreślają związaną z nim tradycję. A przecież jeszcze w starożytności Grecy za miarę ucywilizowania uważali znajomość kultury picia wina. Swoją drogą zauważcie, że na wspomnianym tu już plakacie wskaźnik pokazujący gdzie leży Gruzja jest stylizowany własnie na.. .winorośl. 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):