Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

02/06/14 od Ola

Dawid Garedża

Dawid Garedża to jeden z ciekawszych kompleksów klasztornych w Gruzji. Jest to też ciekawą alternatywą dla tych, którym nie starczy czasu w trakcie wizyty na Kaukazie na zwiedzanie skalnego miasta Wardzia.

Klasztor założył św. Ojciec Dawid, o którym była juz mowa między innymi przy okazji notatki o cerkwi Kaszweti.

Zabytek pochodzi z VI wieku, jednak swój największy rozkwit przeżywał między XI a XIII wieku, co nie bez przyczyny było związane z czasem prosperiti w samym królestwie. Zespół klasztorny składa się z dwóch części - pierwsza znajduje się u stóp wzgórza. Są tu cele mnichów i kościół. Ma też powstać muzeum.

(Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0,https://www.flickr.com/photos/124758204@N07/14317567703/)
Jednak najciekawsza część znajduje się o wiele wiele wyżej. Żeby się z nią zapoznać, będziemy musieli wspiąć się bardzo stromą ścieżką (zwłaszcza w pierwszej części). Jednak widok na Azerbejdżan, który ukaże się Waszym oczom na górze... cóż. Jest naprawdę oszałamiający. Wrażenie potęguje jeszcze zmęczenie po podejściu pod górę.

(Panna Kedzierzawa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Jednak to jeszcze nie koniec - teraz, podążamy wzdłuż wzgórza. Uwaga pod nogi, tu jest naprawdę stromo! Po lewej stronie, w skale znajdują się opuszczone cele mnichów. Niektóre z nich pokryte są wewnątrz freskami.

(Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0 https://www.flickr.com/phot...)

(Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Na koniec musimy jeszcze tylko wspiąć się troszeczkę w górę pod maleńką cerkiewkę - stamtąd w miarę "łagodna" ścieżka poprowadzi nas z powrotem w dół, do monastyru.

 

(Panna Kędzierzwa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Żeby dostać się do Dawid Garedża, można albo wziąć marszrutkę do Sagaredży, a stamtąd złapać taksówkę, albo skorzystać z usług marszrutki, która odjeżdża codziennie o godz. 11 ze skweru Puszkina (przy Pl. Wolności).

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):