Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

25/05/14 od Ola

Cerkiew Ojca Dawida

w drodze na Mtatsmindę

Mtatsminda to w tłumaczeniu na polski - "święta góra". Tego nadprzyrodzonego charakteru nadała górze przede wszystkim obecność pokutnej celi, w której przebywal św. Ojciec Dawid (jeden z 13 Ojców Syryjskich którzy przybyli na te ziemie głosić chrześcijaństwo).

W miejscu w którym znajdowala się cela w XVI wieku wybudowano cerkiew, malowniczo położoną na zboczu góry. Można się tam dostać albo na piechotę (co wymaga trochę kondycji i samozaparcia), albo podjechać kolejką jadącą na szczyt góry (gdzie dziś znajduje się Park rozrywki).

(Aleksandra Foryś)

Zaraz po wejściu przez główną bramę znajdziemy grób Gribojedowa oraz jego żony - to jednak dopiero początek, gdyż znajdujące się powyżej podwórko otaczające cerkiew to otwarty w 1929 roku Panteon - miejsce spoczynku najbardziej zaslużonych Gruzinów.

(Aleksandra Foryś)

Tego czym się wsławili możemy tylko się domyślać - jednak sporo o ich profesji zdają się mówić niektóre nagrobki. Mamy więc np. maskę teatralną, tancerza wykonującego skomplikowaną figurę. Na innym nagrobku widnieje miecz - czyżby był to jakiś dżygit? Leżą tu między innymi matka Stalina, pierwszy prezydent niepodległej Gruzji - Zwiad Gamsachurdia czy Ilia Chavchavadze

(Aleksandra Foryś)
Sama cerkiew wewnątz też jest bardzo ciekawa, a jej ściany zdobią freski. Przyjżyjcie się też podłodze, a dostrzeżecie płyty nagrobne książąt z rodziny Bagratydów.

(Aleksandra Foryś)
Ponadto, z tyłu, między ścianą zbocza a cerkwią, znajduje się źródełko z uzdrawiającą wodą.

(Aleksandra Foryś)