Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

05/06/14 od Ola

Cerkiew Metechi

Cerkiew Metechi w Tbilisi, wybudowana jeszcze w XIII wieku, wznosi się malowniczo nad rzeką Mtkwari, na wysokim klifie.


(Levan Gokadze, CC-BY-SA-2.0, http://commons.wikimedia.or...)
Jednocześnie Metechi to świetny przykład pokrętnych losów jaki spotykał często budowle sakralne - i to nie tylko za czasów Związku Radzieckiego.

Jak już wspomniałam - cerkiew wybudowano w XIII wieku. Jeszcze w tym samym wieku świątynię zniszczyli najeżdźcy z Mongolii, po czym- nadal jesteśmy w wieku XIII - budynek został obudowany.

Dziś cerkiew stoi samotnie na klifie, a obok znajduje się niewielki skwer - jednak kiedyś była ona otoczona budynkami rezydencji królewskiej, które za czasów carskich zostały przerobione na prochownię a potem na... więzienie. ciekawe otoczenie dla cerkwi.

Gdy władzę przejęli bolszewicy, najpierw sami wykorzystywali to więienie, potem jednak postanowili zburzyć budynki. Do rozbiórki miała iść też świątynia, ale przeciwstawił się temu Dimitrij Szewardnadze, który wykorzystał budynek jako chwilową siedzibę Narodowej Galerii Sztuki, co uchroniło cerkiew pzed zburzeniem. Po trzech latach galeria przeniosła się do innego budynku, a cerkiew została przekształcona w... teatr dla młodzieźy.

Gruzińska Cerkiew Prawosławna odzyskała cerkiew dopiero w 1988 roku.  

Pomnik konny Wachtanga Gorgasali Pomnik konny Wachtanga Gorgasali (Panna Kędzierzawa, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Na placyku poniżej cerkwii można zobaczyć pomnik konny Wachtanga Gorgasali.