Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Cerkiew Kaszweti

Idąc wzdłuż Alei Szoty Rustawelego mija się dość niepozorną cerkiew, zbudowaną z jasnego kamienia. To cerkiew Kaszweti.

(hoyasmeg, CC BY SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Choć sama cerkiew jest może na pierwszy rzut oka mało spektakularna (w porównaniu z ogromną Cmindą Samebą czy wiekową Anczishati), to jednak warto do niej zajrzeć. Dzisiejsza bryła cerkwii powstała na wzór katedry Samtavisi z Mcchety.  Obecny budynek pochodzi z 1910 - i zbudowano go  na miejscu zniszczonej ceglanej budowli sakralnej z XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na freski wewnątrz świątyni - gdyż zostały namalowane przez samego Lado Gudiaszwili - słynnego gruzińskiego malarza z początku XX wieku. I choćby dla samych fresków warto odwiedzić światynię - gdyż są one naprawdę niezwykłe.

( Kober, Public domain, http://commons.wikimedia.or...)

Cerkiew jest też bardzo interesująca ze względu na związaną z nią legendę. Otóż w VI wieku (za czasów perskiego panowania w Tbilisi), do Gruzji przybyło 13 Ojców Syryjskich, którzy mieli szerzyć chrześcijaństwo. Władze, którym ta działalność misyjna stała ością w gardle, postanowiła uknuć spisek przeciwko Ojcu Dawidowi i oczernić jego imię w oczach lokalnej ludności. Ojciec był W tym celu przekupiono pewną kobietę, aby oskarżyła ojca Dawida o to, że zrobił jej dziecko. W obiczu takiego kłamstwa i oszczerstwa Ojciec Dawi miał ponoć pomodlić się do Boga o sprawiedliwość, która objawi się w tym, że jeśli kobieta kłamie, to urodzi kamień. I tak też się stało. Kamień ponoć został ywkorzystany jako kamień węgielny pod cerkwią, którą wybudowano w tej zamierzchłej przeszłości, ale który nie przetrwał do naszych czasów, Niemniej - nazwa świątyni - Kaszweti - pozostała, i oznacza "rodzić/urodzić kamień" - od słów ”Kva” (kamień), i ”Shva” (urodzić/urodzony).

(Julien Pauthier, CC-BY-SA-2.0, http://commons.wikimedia.or...)
Wchodząc do cerkwii panie mogą poprosić w kiosku przed wejściem o udostępnienie jakiejś chustki na głowę. Panowie noszący krótkie spodnie mogą zostać zaś poproszeni o opuszczenie świątyni.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):