Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Batumi - ogród botaniczny

Jeśli w trakcie wizyty w Gruzji znudzi Wam się leżenie plackiem na plaży, to wybierzcie się koniecznie do ogrodu botanicznego. Zresztą - wybierzcie się tam nawet jeśli leżenie plackiem Wam się nie znudzi - bo naprawdę warto! Ogród został założony w roku 1912 (budowę rozpoczęto jeszcze w 1880) przez Aleksandra Krasnowa - rosyjskiego botanika. Jego grób i pomnik znajdują się tam po dziś dzień.

(Aleksandra Foryś)
 
Ogród jest imponujący - rozciąga się na przestrzeni 111 hektarów na wzgórzu, nad samym morzem. Podobno jest to drugi tak duży ogród botaniczny na świecie. To tylko plotka - ale czasem poważnie wytrąca mnie z równowagi, gdy znowu słyszę. że coś w Gruzji jest drugie/trzecie na świecie (lub było 2-3 w byłym Związku Radzieckim). Niemniej - to tylko nieistotny dla nas fakt. Ważne jest to że ogród jest.. naprawdę piękny. Zebrano w nim okazy z całego globu, tworząc różne sekcje - np. Ameryka Północna, Himalaje, Nowa Zelandia; każda sekcja ma wydzielony kawałek ziemi - i porasta ją odpowiednia reprezentacja flory. I powiem Wam, że to całkiem imponująca reprezentacja - gdyż w ogrodzie zebrano ponad 2 tys. różnych gatunków roślin.
Na mnie chyba największe wrażenie robiły rosnące tam ogromne drzewa, których nigdy wcześniej nie widziałam. Rośnie tam tez całkiem spory lasek bambusowy, z którego wykonuje się np. ławeczki na potrzeby ogrodu. 

( andre.zgora.pl, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Niestety - nie da się ukryć, że czasy największej świetności ogród ma póki co za sobą. Niemniej gdy byłam tam ostatnio miałam wrażenie, że prowadzone są jakieś prace, mające na celu jego rewitalizację. Oby z sukcesem.

(DDohler, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Ogród znajduje się w odległości ok 6 km od centrum miasta. Bez problemu da się tam dojechać komunikacja miejską - autobusem nr 31 (ale zanim do niego wsiądziecie upewnijcie się, czy dalej jeździ do Ogrodu Botanicznego). Gdy już wyjedziecie za miasto to zwróćcie uwagę na wzgórza rozciągające się nad morzem Czarnym; jeśli dobrze się im przyjrzycie to zauważycie charakterystyczny tarasowy układ. To pozostałości po dawnych "herbacianych polach Batumi".

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):