Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Balkony w Tbilisi

architektoniczne kamikaze

Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeczy dla architektury Tbilisi są balkony. Potrafią być naprawdę przepiękne - delikatne, ażurowe, misternie rzeźbione.


(Thomas Depenbush, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
(luigig, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
(Krzysztof duda, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Potrafią jednak również budzić autentyczna grozę gdy sa już tak stare i zaniedbane, że wygladają jakby zaraz miały się oderwać od ściany. 

(Uzi Yachin, CC BY-ND 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
(Krzysztof Duda, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Szczególny boom na tworzenie takich przybudowek i balkoników przy istniejacych budynkach miał miejsce w szalonych latach 90 - i miało służyć powiększeniu metrażu mieszkania - przy czym odbywało sie to bez jakiegokolwiek nadzoru budowlanego. Karkołomność niektórych takich "potworków architektonicznych" oddaje ich lokalna nazwa - "kamikaze loggia". Gra słów jest tu podwójna - po pierwsze mamy tu pierwiastek niebezpieczeństwa, ale też końcówkę "-adze" (mam tu na myśli wymowę), która jest czymś w rodzaju gruźńskiego odpowiednika polskiej końcówki "-ski" w nazwiskach.


Balkony są elementem tradycyjnej architektury gruzinśkiej - spotkamy je nie tylko w Tbilisi ale również na prowincji. Podobną w stylu architekturę drewnianą spotkamy również miedzy innymi na Syberii - nieźle zachowane przykłady mozna spotkac w Irkucku. Zważywszy na dośc dlugi okres, gdy Gruzja była pod panowaniem Imperium Rosyjskiego (od 1783 roku - data podpisania traktatu gieorgijewskiego) można się zastanawiać czy tamtejsza "kultura drewna" wplynęła na architekturę gruzińską, czy też może ewoluowala ona samodzielnie w ramach odrębnego, gruzińskiego stylu?

(seseg_h, CC By-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)