Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/01/14 od Ola

Udabno

"pustynia" pod granicą z Azerbejdżanem

Jedną z największych atrakcji Gruzji jest znajdujący się na granicy z Azerbejdżanem (dosłownie!) klasztor Dawid Garedża. O nim opowiem Wam innym razem, a dziś chciałabym "pokazać" Wam inne wyjątkowe miejsce, które znajduje się na drodze do wspomnianego klasztoru. Jadąc z miejscowości Sagaredża, wśród bezkresnych pól, mija sie maleńką miejscowość Udabno. Udabno w języku Swanów oznacza "pustynię". Wiosną, gdy dopiero zielenią się tam trawy pustynia jest soczyście zielona, ale już od czerwca-lipca zostaje z nich już tylko wypalona słońcem ziemia i suche, zżólknięte trawy. Widok rzeczywiście przywodzi na myśl pustynię.Miejscowość powstała w sposób sztuczny - w czasach, gdy Gruzja była tylko jedną z republik Związku Radzieckiego, przesiedlono tam Swanów ze Swenti (górzysty region na pólnocnym-zachodzie Gruzji), po tym, jak kolejna powódź zniszczyła ich domy. I tak Swanowie wylądowali na dokładnie przeciwległym końcu Gruzji - pod granicą z Azerbejdzanem, a Udabno stało się kołchozem produkującym zboże. Ironia polega na tym że Swanowie odeszli ze swoich siedzib między innymi w obawie przed kolejnymi powodziami - w efekcie trafiając na tereny które są tak suche, że trzeba je było sztucznie nawadniać, a wodę przywozić w cysternach (tak jest również dziś) - przypomnijcie sobie zresztą co oznacza nazwa ich miejscowości.

(Krzysztof Duda, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Te bezkresne przestrzenie są też zimowiskiem pasterzy owiec - którzy schodzą tu na zimę między innymi z gór w okolicach Kazbegi. Dlatego do maja nie polecam błąkać się samotnie po wzgórzach w okolicy Udabno, gdyż można natknąć się na pasterzy owiec wraz ze stadem. Pasterze i owce sami w sobie oczywiście są nieszkodliwi, ale psy pasterskie już tak.

Obecnie największą atrakcją samego Udabno jest dwójka Polaków - Ania i Ksawery - którzy otworzyli w Udabno restaurację serwującą między innymi dania kuchni swańskiej - w tym najlepsze swańskie chaczapuri z mięsem i skwarkami jakie w życiu jadłam. Lokal nazywa się "Oasis Club" i nie sposób go minąć bo jest przy samej drodze. Gdybyście byli tam w odwiedzinach to nie omieszkajcie zwrócić uwagi na przybudówkę, w której znajdują się łazienki - autorka niniejszego artykułu własnoręcznie ją malowała.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):