Z widelcem w podróży
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

05/08/14 od AgnesO

Stół szwedzki, czyli smörgåsbord

Podawanie dań w formie szwedzkiego stołu jest dziś bardzo popularne. Nie tylko w hotelach i na oficjalnych bankietach - szwedzki stół sprawdza się też świetnie na nieformalnych przyjęciach i imprezach. Dania wystawione na ogólnym stole, przy którym nie ma krzeseł, zachęcają do swobodnego jedzenia podczas rozmowy i dają możliwość wyboru. Szwedzki stół staje się ostatnio popularny nawet w restauracjach. Chcąc skorzystać z takiej formy jedzenia, płacimy na wejściu określoną kwotę i możemy jeść do woli.

(Magnus Fröderberg/ http://commons.wikimedia.or...)

Ale właściwie dlaczego szwedzki stół jest szwedzki i skąd się wziął? Po szwedzku mówimy smörgåsbord, czyli stół kanapkowy. Podobno w XIV wieku kupcy szwedzcy i finlandzcy wystawiali w ten sposób swoje wyroby na stołach. Początkowo chodziło jedynie o zimne przekąski, takie jak chleb, masło, śledź czy łosoś. Z czasem tradycja objęła również dania ciepłe, a taka forma przedostała się do hoteli i na stacje kolejowe.

Istnieje jednak pewna anegdota, która szwedzki stół łączy z... Polską. W 1656 roku, król Szwecji - Karol X Gustaw chcąc zająć polski Zamość, wprosił się do Jana Sobiepana Zamoyskiego na ucztę. W ten sposób chciał zmusić Zamoyskiego do poddania się. W odpowiedzi, Jan Sobiepan Zamoyski, przyjął króla, ale w nieco inny sposób. Ucztę dla niego przygotował poza murami miasta, organizując pełne jedzenia stoły, ale bez krzeseł. Legenda mówi, że stąd właśnie, przyjęcia ze stołami bez krzeseł nazywa się szwedzkim stołem.

Szwedzki stół jest dziś bardzo popularny podczas świątecznego obiadu bożonarodzeniowego w Szwecji.