Wielkanoc
7 osób
Moderatorzy:
    Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

10/04/14 od Ola
W temacie: Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa

i palmy Wielkanocne

Oto przyszła Niedziela Palmowa, ostatnia niedziela przed Wielkanocą, rozpoczynająca tzw. Wielki Tydzień.

(Magic Madzik, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Co ma uczcić to święto może nie będę opisywać - większość z Was kojarzy pewnie historię z Jezusem który wjechał do Jerozolimy na osiołku witany przez rozradowany tłum który rzucał mu pod nogi zielone i płaszcze.

Ludzie zmierzają więc do kościołów z palemkami, gałązkami.. Kiedyś w Polsce święto to było niezwykle ważne - z punktu widzeania rolników, gdyż rozpoczynało wiosenny cykl obrzędów. Palemka niesiona do kościoła miała symbolizować życie, witalność - i przez to była odpowiednikiem pogańskiej "rózgi życia".

(Alina Zienowicz Ala, Public domain, http://commons.wikimedia.or...)
Ponieważ w naszym klimacie palmy nie rosną, za palmę "robiły" przede wszystkim gałązki wierzbowe. Nie bez przyczyny wybór padał na tę właśnie roślinę -  uciętą gałązkę można wsadzić w ziemię, a ona ukorzeni się i zacznie rosnąć; jest to niezwykle żywotna i uparta roślina - tak jak wiosna, która "uparcie" przychodzi każdego roku po raz kolejny zapoczątkowuje doroczny cyk życia.

Czy rola palemki ograniczała się tylko do wizyty w kościele? Absolutnie. Tymi wierzbowymi gałązkami np. na Podlasiu panny okładały chłopaków (którzy brali na nich ewanż w Poniedziałek Wielkanocny). Z kolei na Pomorzu kazdy z członków rodziny powinien zjeść taką wierzbową bazię - co miało mu zapewnić zdrowie na cały następny rok. Poświęcone palmy trzymano też na honorowym miejscu w domu - miały one chronić od piorunów. Dobrowolnie można też zostawić palmę w kościele - takie palmy zostają potem spalone a powtałym w wyniku tego zabiegu popiołem posypiemy głowy w przyszłym roku...

Palmy czy świeżo co "okocone" gałązki w tym dniu niosą do kościołów ludzie na całym świecie - czy to we Włoszech, w Stanach czy na Filipinach. Ale tylko w Polsce produkcję palemek doprowadzono do rangi sztuki. Szczegolnie znany jest z tego region Kurpii, gdzie co roku organizowane są konkursy na najwyższe i najpiękniejsze palmy wielkanocne. Warto się wybrać! W tym roku z okazji Niedzieli Palmowej gmina Łyse organizuje liczne występy zespołów folklorystycznych, kiermasz twórczości ludowej oraz oczywiście - konkurs na palmę! Więcej informacji znajdziecie tej stronie.

(By Magic Madzik,CC-BY-2.0, http://commons.wikimedia.or...)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
17/04/2014 Ola

Niedziela Wielkanocna

2 komentarze, ostatni z 28/03/2016 od pinot
19/04/2014 Ola

Sernik wielkanocny z gruszkami mojej mamy

3 komentarze, ostatni z 20/04/2014 od ruda