W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

30/06/14 od AgnesO

Vivienne Westwood: punk, moda i plastikowe buty

Świat mody pełen jest ekscentrycznych osobistości. Jedną z nich jest brytyjska projektantka Vivienne Westwood. Cechy charakterystyczne, które wyróżniają około siedemdziesięcioletnią projektanktę to jeszcze do niedawna ogniste włosy i blada cera, oryginalne fryzury i stroje. Tak było właściwie od zawsze, dlatego Westwood to dziś marka sama w sobie.

(Sara Cimino/ https://www.flickr.com/phot...)

Buntownicza natura Vivienne Westwood rozkwitała odkąd ta stała się nastolatką. Gdy w 1958 roku wraz z rodzicami przeprowadziła się do Londynu, rozpoczęła studia o modzie na Harrow School of Art University of Westminster, jednak po roku zrezygnowała twierdząc, że "nie wie jak dziewczyna z klasy robotniczej mogłaby pracować w świecie sztuki". Została więc nauczycielką, która po godzinach tworzyła autorską biżuterię i sprzedawała na Portobello Road.

Kiedy Westwood poznała Malcolma McLarena, była już po pierwszym małżeństwie i miała jedno dziecko. Związek z tak samo nieokiełznaną duszą położył kres nauczycielskiej pracy Vivienne. W 1971 McLaren otworzył butik z ubraniami, dla którego Westwood szyła ubrania. Butik o nazwie Let It Rock, potem Sex czy Too Fast To Live Too Young To Die, szokował już samą swą nazwą. Duet tworzył kontrowersyjne ubrania, inspirowane między innymi prostytutkami. W międzyczasie McLaren został menedżerem zespołu Sex Pistols, dla którego stroje projektowała Vivienne. Tak zaczął się punkowy okres twórczości projektantki. Jej projekty stały się rozpoznawalne dzięki aplikacjom jakie wprowadzała - suwaki, klamry, kolce. Tak szokujące akcesoria, łączyła na przykład z tradycyjną szkocką kratą. Była pierwszą projektantką, która kontrowersyjny punk wprowadziła do wielkiej mody.

(Jeffrey Zeldman/ https://www.flickr.com/phot...)

 

Swojego pierwszego pokazu mody Vivienne Westwood doczekała się w 1981 roku. Kolekcja "Pirates" inspirowana złotym wiekiem piratów i rozbójników, była unisexowa i od razu zdobyła uznanie.

W 1987 roku, Westwood stworzyła kolekcję The Harris Tweed Collection, inspirowaną dworem angielskim. Nawet wtedy nie zrezygnowała z pokazania swego zadziornego charakteru, podchodząc do kolekcji nieco ironicznie. W 1992 roku, Vivienne Westwood otrzymała od Królowej Elżbiety Order Imperium Brytyjskiego.

(SharonaGott/ https://www.flickr.com/phot...)

Właściwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów artystki, są buty, które stworzyła przy współpracy z brazylijską firmą Melissa. Legendarny producent plastikowych butów, który od lat współpracuje ze znanymi projektantami, zaproponował Westwood stworzenie autorskiego projektu. W rezultacie powstały buty przypominające pantofelki księżniczki, pachnące gumą do żucia. Podobno zapach utrzymuje się cały czas;)

Vivienne bardzo często zabiera głos w sprawach politycznych i społecznych, co niekiedy także widać w jej kolekcjach. W 1989 roku pojawiła się na okładce magazynu Tatler, w stroju ówczesnej premier Margaret Tatcher. Nagłówek brzmiał: "Ta kobieta też była kiedyś punkiem". Okładka przeszła do historii, a The Guardian umieścił ją na liście najlepszych brytyjskich okładek w historii.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola