W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/04/14 od AgnesO

Perły: klejnot natury

Sznur pereł na szyi to znak rozpoznawczy ikony mody Coco Chanel. Perły były pierwszą biżuterią, jaką zobaczyłam u mojej mamy, dlatego mimo że sama ich nie noszę, mam do nich wielki sentyment. Kojarzą mi się z dojrzałą elegancją i pewną tradycją. Skąd się wziął ten klasyczny dodatek kobiecej szafy i czemu do dziś jest tak kultowy?

Jak zapewne większość wie, perły wytwarzane są w naturalnym procesie wewnątrz muszli małż. Podobno do samego procesu dochodzi poprzez przedostanie się do muszli, ciała obcego. Organizm reaguje na to właśnie ciało i wytwarza małe kuleczki między innymi z masy perłowej, którą pokryta jest wewnątrzna strona muszli.

(Hannes Grobe/AWI/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mother-of-pearl_internal-beads2_hg.jpg)

Zastosowanie pereł jako ozdobnika, miało miejsce już 3000 lat przed Chrystusem. W czasie starożytności były uznawane za cenny dar od bogów. Z kolei w średniowieczu perły były symbolem miłości bożej, dlatego główne zastosowanie miały w przedmiotach religijnych. Około XV wieku, stanowiły one wartość podobną do złota. Następnie w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej, perły stały się symbolem wyższego statusu społecznego. Najbogatsi posiadali ozdobione perłami naczynia, wazy, lustra, a także stroje. Perły były uwielbiane między innymi przez Marię Antoninę, której garderoba zawierała wiele wystawnych sukien ozdobionych małymi białymi klejnotami.

(Abhinaba Basu/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laad_Bazaar_Pearls1.jpg)

Mniej więcej do lat 30-tych XX wieku, perły były towarem luksusowym, za który płacono wielkie pieniądze. Popyt na nie wciąż się podnosił, o czym świadczyć może historia mówiąca o tym, że w 1917 roku, Cartier wymienił naszyjnik perłowy z dwóch sznurów, na luksusową kamienicę w Nowym Jorku, wycenioną na milion dolarów!

(Rosalba Carriera (1675–1757)/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Portrait_de_Caterina_Sagredo_Barbarigo_par_Rosalba_Carriera.jpg)

Z perłami wiążą się też przeróżne legendy. Wierzono między innymi, że perły są łzami aniołów lub że powstały przez tęczę, która dotykając wód oceanu, zapładnia perłopławy. Istnieje nawet polski przesąd mówiący o tym, że perły przynoszą nieszczęście, co może brać się właśnie od anielich łez. Podobno do dziś, w niektórych krajach romańskich istnieje tradycja obdarowywania perłami panien młodych przez ich matki.

Cóż, chyba nie ma się co dziwić, że perły zyskały tak ogromną sławę, a ich wielbicielkami były i są największe osobistości. Są to wyjątkowe wytwory natury, wciąż owiane pewną tajemnicą.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola