W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/01/14 od AgnesO

Moda na muzykę

Jakiś czas temu, jeden z postów poświęciłam inspiracjom modowym, wydobywającym się co jakiś czas ze świata filmu. Wspomniałam też krótko o tym, jak muzycy wpływają na modę. Dziś chciałabym rozwinąć temat.

Przy okazji tekstu o grunge'u, Marcin, oprócz oczywistego skupienia się na muzyce, przywołuje ubiór charakterystyczny dla miłośników tego nurtu. Grunge stał się nie tylko podgatunkiem rocka, ale też stylem w modzie. I to bardzo popularnym. Ciekawe czy Kurt Cobain domyślał się, jaką będzie kiedyś inspiracją, nie tylko muzyczną. No bo przecież absurdalne mogłoby się wydawać, że ten odzwierciedlający, brudną muzykę, niechlujny ubiór będzie kiedyś tak wytrwale naśladowany. Miłośniczkami grunge'u są topmodelka Kate Moss, Agynes Deyn, Pixie Geldofi i oczywiście Johnny Depp.

vogue.com vogue.com (Zrzut ekranu ze strony vogue.com)

Grunge był inpiracją dla wielkich domów mody, jak Chanel i projektantów. Inspirował się nim mocno Jean Paul Gaultier.

W sezonie wiosenno-letnim, 2013 roku, projektant Dries van Noten, ewidentnie zainspirował się grungem, tworząc kolekcję pełną wielkich kraciastych koszul, spódnic i spodni. W tej letniej kolekcji nie chodzi bynajmniej o ciepło, jakie ma zapewnić flanela, o czym wspominał Eddie Vedder z Pearl Jamu, którego przytacza w swoim tekście, Marcin: nie chodzi o jakiś trend, tylko o niskie temperatury i wspomnianą wyżej nieprzyjemną pogodę panującą w mieście. Zresztą koszule Notena, nie są nawet flanelowe. Bardziej chodzi o kratę. Modelki Notena na wybiegu, nosiły także charakterystyczne okrągłe okulary z białymi oprawkami, jakie kojarzy się z Cobainem.

Oprócz kraciastych koszul, luźno zarzuconych na ramiona albo przewiązanych w biodrach, modne stały się także wielkie swetry i bluzy, kontrastujące z obcisłymi spodniami, często marmurkami (acid wash jeans).

Nie można oczywiście pominąć kultowych już Martensów. Marka popularnych wiązanych traperów, z oddychającą poduszką na pięcie, powstała w 1949 roku. Martensy były charakterystycznym obuwiem punków i grunge'owców.

Joey Ramone Joey Ramone (Dawkeye/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Joeyramone.jpg)

Swoje trzy grosze do mody wrzucił także zespół Ramones. To dzięki chłopakom z tego zespołu czarne, skórzane kurtki w motocyklowym stylu, o oczywistej nazwie ramoneski, stały się obiektem porządania nastolatków i nie tylko. Kurtki są niezwykle popularne do dzisiaj, a ich produkcję co roku powtarzają wszystkie popularne sieciówki.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola