W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

31/03/14 od AgnesO

Legendarne Ray-Bany

Zapewne ten kto wymyślił okulary przeciwsłoneczne, nie domyślał się, że kiedyś będą one nieodzownym elementem stroju i stylowym dodatkiem. Okulary są niemal jak zegarek albo buty - stanowią idealne dopełnienie stroju. Jednak początkowo było zupełnie inaczej.

Jeszcze w okresie prehistorii, Eskimosi nosili okulary, mające chronić przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Wykonywali je z kości słoniowej, a patrzenie umożliwiały wąskie szczeliny na oczy. Natomiast około XII wieku w Chinach, dla ochrony oczu, używano przydymionych płytek kwarcu. Dopiero w 1752 roku, powstały barwione szkła, które były w stanie chronić oczy, a nawet skorygować wady wzroku. Natomiast masowa produkacja okularów, rozpoczęła się dopiero w latach 30-tych XX wieku. Zapoczątkował to w Ameryce Sam Foster, a jego okulary stały się hitem. W tym momencie, noszenie okularów stało się bardzo popularne wśród gwiazd kina. I nie chodziło bynajmniej o ochronę oczu, a wygląd i ukrycie się przed fanami.

Eskimo snowgoggles. Eskimo snowgoggles. (Unknown/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Eskimo_snowgoggles.jpg)

Pod koniec lat 30-tych, a dokładnie w 1937 roku, czyli rok po wynalezieniu spolaryzowanej soczewki, została założona kultowa dziś firma Ray-Ban (ang. ray=promień, ban=blokada). Pierwsze modele Raybanów, powstały dla lotników, którzy na bardzo dużych wysokościach, cierpieli na bóle i zawroty głowy związane z silnymi promieniami słonecznymi. Tak właśnie, na zamówienie generała MacCready, powstał model okularów, zapewniający świetną widoczność i ochornę przed słońcem. Okulary te to popularny do dziś, model o nazwie Aviator.

(Rich Niewiroski Jr./http://en.wikipedia.org/wiki/File:RayBanAviator.jpg)

W kolejnych latach, zaczęły powstawać coraz to nowe modele, nadające się na różne warunki pogodowe. Model Shooters z jasnożółtym szkłami, miał zapewniać nienaganną widoczność we mgle. Natomiast chyba najpopularniejszy model Ray-Ban Wayfarer powstał w 1952 roku. Jest to prosty model o kanciastym wykończeniu, którego fanką była między innymi Audrey Hemburn. Są też symbolem dwójki braci z filmu The Blues Brothers. Był to moment przełomowy, ponieważ właśnie wtedy za sprawą przemysłu filmowego, zaczęto dostrzegać, że okulary mogą być modnym dodatkiem. Mniej więcej od tamtej pory produkowano modele sportowe i na codzień.

(Rich Niewiroski Jr./http://en.wikipedia.org/wiki/File:RayBanWayfarer.jpg)

(White house photo by Cecil Stoughton/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Carolineandfather.jpg)

Dziś marka Ray-Ban, jest jedną z najbardziej innowacyjnych i wpływowych. Oprócz okularów przeciwsłonecznych, produkuje okulary korekcyjne, o których marzy każdy hipster i nie tylko;) W Ray-Banach pokazują się największe gwiazdy ekranu. W Polsce ray-banowy szał wybuchł stosunkowo niedawno, jednak wiadomo, że jest to ponadczasowy klasyczny dodatek, który oprócz niewątpliwej ochrony oczu, ma po prostu dobrze wyglądać.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola