W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/03/14 od AgnesO

Historia mody: prochowiec

Do ikonicznych części garderoby, o których czasami zdarza mi się pisać, należy niewątpliwie płaszcz prochowiec. Jest to ponadczasowy klasyk. Co ważne, unisexowy - noszą go zarówno kobiety jak i mężczyźni, mimo, że początkowo ten trend dotyczył jedynie mężczyzn.

1917 advertisement for Burberry war equipment 1917 advertisement for Burberry war equipment (Unknown/http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Copyright_tags#United_States/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burberry-1917.jpg)

Prochowiec, czy inaczej trencz (ang. trench coat) został stworzony w XIX wieku z myślą o francuskich i brytyjskich żołnierzach. Chciano zastąpić ciężkie płaczcze, lekkmi i o wiele wygodniejszymi nakryciami. Myślę, że do dzisiaj prochowce kojarzą się z mundurowym i dość poważnym stylem. To, co kierowało twórcami prochowca, to, że płaszcz ma być lekki i wodoodporny. Z tego powodu stosowano różne rozwiązania. Początkowo impregnowano tkaninę skórą, ale było to mało praktyczne więc w grę weszła guma. To także okazało się słabym rozwiązaniem z powodu zapachu i przede wszystkim reakcji na najwyższe temperatury.

Martin Linge, the first commander of Norwegian Independent Company 1 Martin Linge, the first commander of Norwegian Independent Company 1 (Unknown/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Martin_Linge.jpeg)

W połowie XIX wieku, stworzono wodoodporną wełnę. Jej twórcą był brytyjski krawiec i przedsiębiorca John Emary - właściciel sklepu z męską odzieżą. Tym samym stworzył on do dziś znaną markę - Aquascutum. To właśnie jej zawdzięcza się wynalezienie prochowca, ale nie tylko. Do jego wynalazców zalicza się także Thomasa Burberry'ego i jego także kultową i znaną do dziś markę Burberry. A to za sprawą jego wynalazku - gabardyny. Jest to gruby, mocno utkany materiał, który wykorzystuje się dziś także do produkcji garsonek i garniturów.

Scan of L'ILLUSTRATION No 3912. Burberrys de Londres. Scan of L'ILLUSTRATION No 3912. Burberrys de Londres. (unknown/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burberrys_de_Londres.jpg)

Prochowce były bardzo popularne wśród żołnierzy podczas pierwszej wojny światowej. Po jej zakończeniu, stały się popularne już nie tylko wśród wojskowych. Nosiły je postacie filmowe, jak na przykład bohater Casablanki, grany przez Humphreya Bogarta. Trencze szybko weszły także do mody damskiej. W Śniadaniu u Tiffany'ego nosiła go sama Audrey Hepburn.

Dziś prochowce mają różne długości i kolory. Mogą być świetnym okryciem na co dzień i eleganckim płaszczem na większe wyjście.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola