Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

11/02/14 od AgnesO
W temacie: ZIMA

Walentynki

Walentynki, obchodzone co roku 14 lutego, są jednym z tych świąt, które mają tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jedni włączają się w walentynkowe zwyczaje, uważając dzień 14 lutego za wyjątkowy, inni się sprzeciwiają albo traktują ten moment jak każdy inny. Jedno jest pewne - Święto Zakochanych przyjęło się w polskiej kulturze na tyle, że prawie nie sposób go ominąć, nawet jeśli nie chcemy w nim uczestniczyć. 

Scan of a Valentine greeting card dated 1909 Scan of a Valentine greeting card dated 1909 (Chordboard/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Antique_Valentine_1909_01.jpg)

Istnieje wiele historii na temat tego, skąd dokładnie wzięły się Walentynki i sposoby ich obchodzenia. Początki sięgają III wieku i pogańskiego jeszcze Rzymu. Wtedy to, 15 lutego, obchodzono tak zwane Luperkalia. Data tego święta wzięła się od momentu, w którym ptaki zaczynały wiosenne zaloty. Miało to także symbolizować nadejście wiosny. Nazwę Luperkaliów, zaczerpnięto od Luperkusa - boga płodności. Z okazji tego święta urządzano w mieście różne zabawy, jak na przykład miłosne loterie, których celem było dobranie przez chłopców, swoich przyszłych partnerek na ten jeden dzień albo na całe życie. Nawet w IV wieku, kiedy Cesarstwo Rzymskie przyjęło religię chrześcijańską, Luperkalia nadal istaniały. Dopiero w 496 roku, zniósł je papież Gelazy I i zastąpił najbliższym świętem Walentego.

Heiliger Valentin mit Stifter Heiliger Valentin mit Stifter (Lucas Cranach the Elder/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hl-Valentin-mit-Stifter-150.jpg)

Święty Walenty został stracony 14 lutego 269 roku. Podobno przyczyną jego śmierci było pomaganie zakochanym, którzy chcieli potajemnie wziąć ślub. Były to działania wbrew cesarzowi Klaudiuszowi Gockiemu, który zakazał ślubów po tym, jak mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska i opuszczać swoich żon. 

Święto Zakochanych, bardziej rozpowszechniło się w średniowieczu. Dotarło wtedy do Anglii i Francji. Nadal popularnym zwyczajem były miłosne loterie. Nową walentynkową zabawą, było wypatrywanie ptaków przez młode dziewczyny. W zależności od tego, jakiego ptaka wypatrzyła, z takim mężczyzną będzie czekała ją przyszłość.

W XVI wieku, zaczęto obdarowywać kobiety kwiatami i wysyłać miłosne liściki. Te zwyczaje, najbardziej przypominające współczesne, zaczęły się we Francji. W 1800 roku, Esther Howland - amerykańska artystka i businesswoman spopularyzowała wysyłanie gotowych kartek, natomiast najbardziej znanym twórcą walentynkowych ilustracji, był francuski rysownik - Raymond Peynet.

Cloth and lace Valentine card made by Esther Howland, ca. 1870s Cloth and lace Valentine card made by Esther Howland, ca. 1870s (Esther Howland/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Esther_Howland_Valentine_card,_%22Affection%22_ca._1870s.jpg)

Do Polski, Walentynki trafiły na początku lat 90-tych XX wieku. Przyjmuje się, że przywędrowały z Francji i krajów anglosaskich. Zwyczaje, jakie wiąże się z tym świętem, to wysyłanie walentynkowych kartek, obdarowywanie kwiatami, drobnymi prezentami.

Niestety jak większość świąt, Walentynki stały się bardzo skomercjalizowane. Jest to główny powód niechęci do nich. Już pod koniec stycznia, na mieście otaczają nas czerwone papierowe serduszka i balony. W sklepach organizowane są walentynkowe promocje, które mają zachęcić do ponownych zakupów. Nawet kina oferują walentynkowe maratony filmowe, a w klubach i kawiarniach czekają zniżki dla par. Dla singli już rzadziej;) No właśnie - Walentynki kojarzą się też z naciskiem i wywieraniem społecznej presji na osobach nie będących w związku.

Pewnie gdyby nie wszechobecne walentynkowe zamieszanie, święto nie miałoby tylu wrogów. W końcu chodzi o to, żeby sprawić przyjemność bliskiej osobie, a tak naprawdę można to robić przez cały rok. Jeśli jednak pragniemy zrobić coś specjalnie na tę okazję, jest wiele opcji. Można zabrać bliską osobę do kina, przygotować wyjątkowy obiad, pójść na koncert, zadedykować piosenkę w radiu, napisać wiersz albo po prostu zrobić to, co zwykle.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot