Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/11/13 od AgnesO
W temacie: ŚWIECKIE ŚWIĘTA I TRADYCJE

Thanksgiving

czyli Święto Dziękczynienia

Pierwsze skojarzenie ze Świętem Dziękczynienia: indyk. Ja zapamiętałam tę tradycję z amerykańskich filmów, dlatego dla mnie to święto najlepiej mogłoby funkcjonować pod nazwą Święto Indyka, zresztą tak też jest niekiedy nazywane. Święto Dziękczynienia zawsze kojarzyło mi się bardzo dostojnie i oficjalnie. Tak jakby wstęp do Świąt Bożego Narodzenia - dużo przygotowań i uroczysta atmosfera.

Thanksgiving 1918 Thanksgiving 1918 (http://en.wikipedia.org/wik...)

W tym roku, amerykańskie Thanksgiving wypada właśnie dziś, 28 listopada - czwarty czwartek tego miesiąca. Chociaż badania mówią inaczej - pierwsze Święto Dziękczynienia miało miejsce na Florydzie w XVI wieku, tradycyjnie uważa się, że pierwsze obchody tego święta odbyły się w XVII wieku w kolonii Plymouth. Dzisiaj jest to najważniejsze święto amerykańskie. Jest obchodzone niezależnie od wyznania, dlatego każdy świętuje tak samo.

W tym dniu amerykańskie i kanadyjskie rodziny zbierają się przy jednym stole, dziękując za szczęście i pomyśność. Celebrują wyjątkowe święto, zajadając się oczywiście pieczonym indykiem, ale też tłuczonymi ziemniakami, fasolką, sosem żurawinowym i gotowaną dynią.

Po Dniu Indyka, nadchodzi tak zwany Black Friday - dzień zakupów. Jest to dzień przecen i okazja na wielkie przedświąteczne szaleństwo zakupowe. Strach pomyśleć, co się wtedy dzieje w amerykańskich sklepach! Podobno nazwa Black Friday, to określenie, które nadali w 1966 roku policjanci z Filadelfii, przerażeni ilością ludzi na ulicach i w sklepach.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot