Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/02/14 od Ola
W temacie: ZIMA

Święto Ofiarowania Pańskiego

czyli Matki Boskiej Gromnicznej

Dziś parę słów o święcie Ofiarowania Pańskiego, w Polsce znanym lepiej jako "Matki Boski Gromnicznej".

Jest to jedno z ważniejszych świąt zimowych, i zamyka symbolicznie okres Bożego Narodzenia. Do tego czasu wszystkie truchła choinek powinny już opuścić dom, a ksiądz powinien już zakończyć chodzenie po kolędzie.

Skąd święto? 40 dni po porodzie prawo mojżeszowe nakazywało kobiecie udać się do świątyni by przedstawić je Bogu. Jeśli był to syn, a do tego pierworodny, należało go również symbolicznie wykupić (pierworodny należał do Boga) składając ofiarę z baranka (lub gołębi czy synogarlic - o ile warunki finansowe nie pozwalały na hojniejszy dar). Kobieta przechodziła też obrzędowe oczyszczenie po porodzie. Jeszcze do reformy Mszału (1969 r.) święto to nazywano "Oczyszczeniem Maryi Panny".

(Giovanni Bellini [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)

Co ciekawe przekonanie o obrzędowym skalaniu przez poród i wynikająca z tego faktu potrzeba oczyszczenia zostały przejęte przez chrześcijaństwo. Jeszcze przed II wojną światową praktykowano obrzęd zwany "wywodem", zaś w Cerkwii prawosławnej kobieta do dziś dopiero po upływie 40 dni od porodu może w pełnii uczestniczyć w Eucharystii.

Samo święto jest jednym z najstarszych w chrześcijaństwie i zaczęto je celebrować około V wieku. Towarzyszyły mu procesje ze świecami (na pamiątkę słów Symeona że Jezus jest "światłem na oświecenie pogan")  - a o tym jak ważna jest symbolika światła w tym święcie świadczyć może fakt, że święto nazywano też kiedyś Fastum candelarum - czyli "uroczystość świec".

W tym dniu święcono też w Polsce grube woskowe świece zwane gromnicami. Zatrzymajmy się chwilę przy nich, gdyż odgrywały one niemałą rolę we wszelkich obrzędach magiczno-religijnych. Po pierwsze - zapalona gromnica miała chronić dom od gromu, ale też od gradobicia czy powodzi. W szczególnie niepokojących sytuacjach należało obejść domostwo z zapaloną gromnicą - tak wyznaczony krąg miał je uchronić przed wszelkim nieszczęściem. Gromnicę zapalono też przy umierających.

Samo święto Matki Boskiej Gromnicznej uważano też za półmetek zimy - co zaskakująco zbiega się z celtyckim świętem Imbolc, które celebruje rychłe przyjście wiosny; aby jeszcze przyśpieszyć jej nadejście palono w tym dniu ogniska i chodzono z pochodniami (!).

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot