Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

19/01/14 od Ola
W temacie: ZIMA

Święto Jordanu

Święto Objawienia Pańskiego obchodzone jest w kościołach zachodnich 6 stycznia. Za to w kościołach poslugujacych sie w liturgii kalendarzem juliańskim obchodzone jest 19 stycznia. Na pamiątkę chrztu w Jordanie święto .

W przeciwieństwie do kościołów zachodnich, które uwypuklają pokłon Trzech Króli, kościoły wschodnie celebrują przede wszystkim akt chrztu Chrystusa w Jordanie - dlatego bywa nazywane też świętem Jordanu - i towarzyszy mu poświęcenie wód. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z V wieku, choć ostateczny obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wód (zblizony do dzisiejszego) ukształtował się dopiero ok. XIII stulecia - niemniej należy pamietać, że istnieje wiele lokalnych wariantów i nie wszędzie święto musi przebiegać w ten sam sposób.

(Olga Tolstikova, CC-BY-SA 3.0, http://upload.wikimedia.org...)
Jest to jedno z 12 wielkich świąt, i by podkreslić jego uroczystość w tym dniu odprawia się Liturgię św. Bazylego zamiast Liturgii św. Jana Złotoustego (pierwsza z liturgii jest dłuższa). Na koniec liturgii wierni wraz z kapłanem, ikonami i choragwiami udają się nad rzeki, jeziora lub strumienie - gdzie kapłan poświęci wodę, poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w wodzie. Tam gdzie woda została skuta lodem wycina się przerębl, zwykle w ksztalcie krzyża, by umożliwić dokonanie obrzędu.

(Teodor Axentowicz, Domena Publiczna, http://upload.wikimedia.org...)
Poświęcona przez kaplana woda uważana jest za cudowną, dlatego ludzie pija ją i zabierają z sobą do domu, by potem ratowac się w potrzebie. Możliwe że własnie z przeświadczenia o cudownych właściwosciach wody wyewoluowal zwyczaj kapieli w przeręblach w święto Chrztu Pańskiego, praktykowany między innymi na Ukrainie, Rosji i Białorusi.

Cała uroczystość potrafi być bardzo spektakularna i przyciagać nawet media - w wielu krajach (np. Rosja, Macedonia, Grecja) święceniu wody towarzyszy konkurs polegający na wyłowieniu wrzuconego do wody krzyża. Samo uczestnictwo w zawodach jest wielkim honorem dla uczestników i ich rodzin, a dla zwycięzcy nierzadko przewidziane są również nagrody materialne - np. telewizor albo komputer.

(WalterPro4755, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

(WalterPro4755 CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

( WalterPro4755, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot