Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

04/03/14 od Ola
W temacie: ZIMA

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc. W tym dniu w Kościołach na całym świecie w trakcie liturgii duchowni posypują głowy wiernych popiołem - na znak pokuty, ale też by przypomnieć im kruchość ludzkiej egzystencji tu na ziemi. Dlatego dodatkowo obrzędowi zwykle towarzyszą słowa (znane też z pogrzebów) "prochem jesteś i w proch się obrócisz".

(Julian Fałat [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)
Mimo że zwyczaj ten spotykamy na całym świecie, może on przyjmować różne formy - w Polsce posypuje się głowy popiołem, ale np. na zachodzie można spotkać się z wariantem w którym ksiądz wykonuje na czole wiernego znak krzyża popiołem.

(Jennifer Balaska, [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)

Popiół, którym posypuje się głowy, pochodzi ze spalonych palm wielkanocnych z poprzedniego roku. w ten sposób powstaje symboliczna ciągłość między tymi świętami, a czas obrzędowy zatacza koło. I dzieje się tak już od 1091 roku, kiedy to Urban II wprowadził ten zwyczaj na stałe (choć w praktyce usankcjonował po prostu obyczaj, który funkcjonował mniej więcej od VIII wieku).

I na koniec w ramach ciekawostki - w Irlandii (znanej z przywiązania do wiary i religii), środa popielcowa jest też Narodowym Dniem Bez Papierosa. Ponieważ ludzie często decydują się powziąć jakieś postanowienie z okazji Wielkiego Postu, uznano że jego początek będzie świetnym dniem na podjęcie próby rzucenia palenia, dzięki dodatkowej, religijnej motywacji. Przyznam że mam w tym względzie mieszane uczucia - bo każdy palacz (lub były palacz) wie, że gdy przychodzi Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa pali się więcej papierosów. Podejrzewam zatem, że identycznie jest też w tym wypadku.
Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot