Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

06/06/14 od AgnesO

Midsommar

szwedzkie święto lata

Kto najbardziej cieszy się z lata? Szwedzi. Nie ma co się dziwić skoro zimy są tam tak długie i nieprzyjemne. Gdy tylko stopnieje śnieg, otwierają się restauracyjne ogródki, w których przesiadują całe rodziny, mimo, że temperatura wcale nie jest wysoka. Apogeum związane z istnym letnim szałem ma miejsce w drugiej połowie czerwca z okazji Midsommar, czyli naszej Nocy Świętojańskiej.

(bengt-re/ https://www.flickr.com/phot...)

Mimo, że midsommar oznacza środek lata, to jest to święto związane z jego początkiem. Obchodzone jest w weekend, który wypada najbliżej dnia św. Jana, 24 czerwca. Święto związane jest z letnim przesileniem, co w Szwecji oznacza też najjaśniejszą noc w roku. Niestety nigdy nie miałam okazji uczestniczyć w Midsommar, ale moja mama zawsze opowiada, że w mieście (Göteborgu) odbywa się szaleństwo. Ci, którzy mają możliwość, wyjeżdżają na okoliczne wyspy do swych domków kempingowych. W mieście od rana rozpoczynają się imprezy w parkach, ludzie tańczą, jedzą i piją na trawie, obwieszeni od stóp do głów kwiatami. Z każdego zakątka dobiega muzyka.

(Peter Salanki/ https://www.flickr.com/phot...)

(Bengt Nyman/ https://www.flickr.com/phot...)

Popularnym zwyczajem w Midsommar, jest dekorowanie drzewka majstång, kwiatami i zielonymi gałązkami, a następnie tańce wokół niego. To ono jest tego dnia w centrum uwagi. W ciągu dnia odbywają się tańce i zabawy dla dzieci, natomiast gdy zbliża się wieczór - bawią się starsi. Zabawa rozpoczyna się już w piątek po południu, a jej kontynuacja ciągnie się aż do nocy z soboty na niedzielę. Ogólnej radości i zabawie, uroku dodaje jeszcze otoczenie i niegasnące światło.

Za to dokładnie dziś, 6 czerwca, obchodzony jest Narodowy Dzień Szwecji.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot