Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Ceramika z Bolesławca

czyli ulubiona zastawa Roberta Redforda

Regionalne naczynia z Bolesławca są już niemal kultowe. Charakterystyczne ludowe wzory, to ich znak rozpoznawczy. Najczęściej używane kolory do zdobienia bolesławieckiej ceramiki to biel i granat, ale też czerwień i zieleń, a więc w takich kolorach możemy dostać bolesławeckie kubeczki, talerze, imbryki, maselniczki i czego tam dusza zapragnie. Ceramika z Bolesławca przypomina tę z dawnych wiejskich chat. Jak na nią patrzę, od razu widzę w niej staropolskie przysmaki.

Boleslawiec Pottery Festival/Bolesławieckie Święto Ceramiki Boleslawiec Pottery Festival/Bolesławieckie Święto Ceramiki (Poland MFA/http://www.flickr.com/photos/polandmfa/9634618461/in/set-72157635316452796)

Ceramika wytwarzana jest z wysokiej jakości gliny, której pokłady znajdują się w okolicach Bolesławca. Podobno ich historia sięga średniowiecza. Już wtedy robiono pierwsze ceramiczne przedmioty, a już w XVIII wieku, Bolesławiec był jednym z najważniejszych ośrodków ceramicznych w Europie.

Wszystkie przedmioty wytwarzane w Bolesławcu, wykonywane są ręcznie. Dominującymi narzędziami przy tworzeniu wzorów są pędzle i stemple. Naczynia tworzone są z ogromną precyzją, a ich twórcy muszą posiadać niezwykły zmysł artystyczny. Natomiast zdarza się, że nie na każdy kubek czy talerz uda się nanieść perfekcyjny wzór. Wtedy takie przedmioty nie trafiają do oficjalnego obiegu, ale można je kupić już w samym Bolesławcu dużo taniej, a ich defekt jest prawdopodobnie w ogóle nie zauważalny. Więcej o produkcji ceramiki, znajdziemy na oficjalnej stronie.

Boleslawiec Pottery Festival/Bolesławieckie Święto Ceramiki Boleslawiec Pottery Festival/Bolesławieckie Święto Ceramiki (Poland MFA/http://www.flickr.com/photos/polandmfa/9637870268/sizes/l/)

Na cześć bolesławieckich twórców i ich wyrobów, organizowane jest coroczne Bolesławieckie Święto Ceramiki. Największą atrakcją tego święta jest parada Glinoludów.

Boleslawiec Pottery Festival/Bolesławieckie Święto Ceramiki Boleslawiec Pottery Festival/Bolesławieckie Święto Ceramiki (Poland MFA/http://www.flickr.com/photos/polandmfa/9637859102/in/set-72157635316452796/)

Ceramika z Bolesławca cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Niemców i Amerykanów. Podobno zachwyca się nią sam Robert Redford, który nawet promował ją i sprzedawał w swoim sklepie wyysłkowym Sundance. Robert Redford je na bolwsławieckiej ceramice - to dopiero reklama! :)

Regionalne wyroby z Bolesławca można dostać w sklepie internetowym. W Warszawie natomiast znajdziemy też stacjonarny sklep przy ulicy Emilli Plater 47.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):